Uçuş Korkunuzu 60 Saniyede Yok Edin

Bu nefes egzersizleri, uçuş öncesi sinirlerinizi yatıştıracak ve stresinizi azaltacak!

Eğer uçuşlarınızdan önce aşırı gergin bir ruh haline bürünenlerdenseniz, yolculuğun sizin için en çok endişe veren anı, uçağınızın kalkmasından önceki dakika olabilir.

Türbülanstan ya da güvenli bir şekilde inemeyecek olmak üzerine kaygılar yaşıyorsanız, içinde bulunduğunuz stres sizi berbat bir moda büründürebilir. Gerginleşen kaslarınız ve alarm vermeye başlayan görme refleksiniz ile adeta birazdan bir uçuşa değil de kavgaya başlayacakmışsınız durumundasınızdır. Bu durumdayken de sakinleşmek ve birazdan yaşayacağınız keyifli seyahat deneyimini heyecanla beklemek neredeyse imkansız bir hal alır.

Neyse ki, sakinleşmeniz ve bu ruh halinden çıkmanız için sadece 60 saniyeye ihtiyacınız var. Üstelik bunu yapmak için her zaman yaptığınız şeylerden farklı bir şey yapmanıza gerek yok.  Yalnızca hayatınız boyunca kullandığınız bir mekanizmayı kullanmanız yeterli: nefes almak!

2017 yılında Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan bir çalışmada, beyindeki nöronlar arasındaki iletişim ile ilgili nefes aldıkça uyarının arttığına dair “geri bildirim mekanizması” keşfedildi. Yani aslında nefesinizi yavaşlatarak, beyninize, ortada stres yapmayı gerektirecek bir durum olmadığını düşündürüp, onu kandırabilirsiniz.

Bunun için izlemeniz gereken adımlar şöyle:

1. Nefesinizi uzatın

4 adımda tamamlayacağınız bu nefes egzersizinin ilk adımında, uçağa bindikten sonra koltuğunuza oturun ve sesini kendinizin de duyabileceği bir şekilde çok derin bir nefes alın. Nefes almak için harcadığınız süreden 2-3 saniye daha uzun bir süre boyunca burnunuzdan yavaşça nefes verin. Bunu 60 saniye yapın ve daha da sakinleştiğinizi fark edin.

2. Rahatlamak için gergin olun

Vücudunuzdaki her kas grubunu, yüzünüzden başlayarak ayak parmaklarınıza kadar yukarıdan aşağı doğru çalıştırın. Her bir kas grubunu gererken, 3-4 saniye boyunca burnunuzdan nefes alın. Kaslarınızı serbest bırakırken, ağzınızdan 5-6 saniye nefes verin.

3. Burun delikleri arasında alternatif solunum

Bir başka onaylı teknik olarak, baş parmağınızla bir burun deliğinizi kapatıp, akciğerleriniz doluncaya kadar nefes alın. Nefesinizi tutup, baş parmağınızla diğer burun deliğinizi kapatıp yavaşça nefesinizi boşaltın. Bu döngüyü her iki burun deliğinizden nefes alıp-verecek şekilde tekrarlayın.

4. 4-7-8 tekniğini kullanın

Bu yönteme ise dört saniye boyunca burnunuzdan nefes alarak başlayın. İçinizden saymaya devam edip nefesinizi yediye kadar tutun ve sonra sekizden itibaren ağzından nefes almaya devam edin. Sakinleşene kadar bu tekniği tekrarlayın.

adbanner