oneworld İttifakının En Yeni Üyesi

Fiji’nin ulusal havayolu Fiji Airways, dünyanın en büyük havayolu ittifaklarından biri olan oneworld’ün 15’inci tam üyesi oldu. Son beş yıldır ‘oneworld connect’ ortağı olan şirket, bu süre zarfında oneworld ittifakına üye havayollarıyla çeşitli ortaklıklar geliştirdi.

Fiji Airways’in son 5 yıl içinde geliştirdiği iyi ilişkiler, havayolunun oneworld ittifakına tam üye statüsü ile geçiş yapmasını ve entegrasyonunu güvence altına almasında kilit rol oynadı. Şirketin ittifaka tam üyelik süreci hemen başlayacak ve önümüzdeki 12 ay içinde tamamlanacak.

Fiji Airways’in Kaç Uçağı Var? Hangi Destinasyonlara Uçuyor?

Nadi Uluslararası Havalimanı (NAN) merkezli operasyonlar yapan Fiji Airways, Sidney (SYD), Hong Kong (HKG), Los Angeles (LAX) ve Tokyo’daki (HND) oneworld merkezleri de dahil olmak üzere, dünya çapında 15 ülke ve bölgede, toplam 26 farklı noktaya uçuyor. İlk uçuşunu 73 yıl önce, 1951‘de gerçekleştiren havayolunun filosunda şu anda 4 adet Airbus A350-900, 3 adet A330-200, 1 adet A330-300, 1 adet Boeing 737-800 ve 5 adet 737 MAX 8 uçağı bulunuyor.

Fiji Airways’in oneworld ittifakına katılmasına ek olarak, havayolunun yüzde yüz iştiraki durumundaki Fiji Link de oneworld’ün alt şirketi olacak. Fiji Link, Suva, Labasa, Taveuni ve Kadavu‘daki havalimanlarına yapacağı uçuşlarla toplayacağı iç hat yolcuları ile ittifakın küresel ağına daha fazla bağlantı eklemiş olacak. Ayrıca Tonga, Samoa, Tuvalu ve Vanuatu gibi komşu Pasifik ülkelerine bölgesel bağlantılar da sunacak. Fiji Link filosunda 1 adet ATR42-600, 2 adet ATR72-600 ve 4 adet DHC-6 Twin Otter uçağı yer alıyor.

Oneworld CEO’su Nat Pieper, “İttifakın 15’inci tam üyesi olan Fiji Airways’in, son 5 yılda ittifak üyeleriyle son derece başarılı ilişkiler geliştirmesi nedeniyle, aslında zaten oneworld ailesinin bir parçası olduğunu ve tam üyelik süreci ile ittifakı güçlendireceğini” söyledi.

Fiji Airways CEO’su Andre Viljoen, “oneworld ittifakına tam üyeliğimizi duyurmaktan son derece gurur duyuyorum. Bu, benzersiz hizmet ve bağlantı sağlama taahhüdümüzde önemli bir adımdır” şeklinde konuştu. oneworld ittifakına tam üye havayolu olarak, sık uçan yolcularının seyahat deneyimini geliştirmek, Fiji ve Güney Pasifik’e daha fazla erişim sunmak, Fiji Airways müşterilerine ittifak ağı genelinde kesintisiz bağlantılar ve unutulmaz yolculuklar sağlamaktan heyecan duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Fiji Airways, oneworld Emerald, Sapphire ve Ruby üyesi müşterilerine mil kazanma ve kullanma, statü puanları kazanma, öncelikli check-in ve boarding ile özel yolcu salonu (lounge) erişimi dahil olmak üzere oneworld avantajlarından oluşan “tam bir paket” sunacak.

Fiji Airways’in üst düzey sadakat müşterileri, Amsterdam Schiphol (AMS) ve Seul Incheon Havalimanı’nda (ICN) yeni açılan oneworld markalı yolcu salonları da dahil olmak üzere, ittifakın yaklaşık 700 first class ve business yolcu salonlarından oluşan küresel ağına erişebilecek. Bu seviyerdeki müşterilere başka avantajlar da sunulacak.

2023 yılında Fiji Airways, 2,2 milyon yolcu taşıyarak ve tüm uçuş ağı genelinde toplam 2,8 milyon koltuk kapasitesi sunarak, yılı rekor gelir ve karlılık ile kapattı. Bünyesinde 2.000 civarında personel barındıran şirket, her yıl tüm uluslararası yolcularının neredeyse %70’ini Fiji’ye taşıyor.

oneworld İttifakında Hangi Havayolları Var?

oneworld İttifakı, 1999 yılında, American Airlines, British Airways, Cathay Pacific ve Qantas‘ın ortaklığında kuruldu. 2024 yılında, kuruluşunun 25. yılını kutlayan ittifaka, 2024‘ün sonlarında Oman Air katılacak ve 14’üncü tam üye havayolu statüsünü kazanacak. Kurucu ilk dört üye havayoluna ek olarak daha sonra, Alaska Airlines, Finnair, Iberia, Japan Airlines, Malaysia Airlines, Qatar Airways, Royal Air Maroc, Royal Jordanian ve Sri Lankan Airlines katıldı.


İlgili İçerik | Havayolları Neden İttifak Kuruyor?

adbanner