Otonom Araç Hizmeti Sağlayan İlk Havalimanı | Boarding Info

Written by 01:27 EN'LER - İLK'LER, Havacılık

Otonom Araç Hizmeti Sağlayan İlk Havalimanı

ABD’nin beşinci büyük şehri olan Phoenix’in Sky Harbor Uluslararası Havalimanı, yolculara sürücüsüz (otonom) araç hizmeti sunan ilk havalimanı oldu. Amerika’nın En Dost Havalimanı olarak adlandırılan Sky Harbor’ın sürücüsüz araç hizmeti oldukça ilgi çekti..

Havalimanı işletmecisi, sürücüsüz araç hizmeti sunmak için, Amerikan otonom sürüş teknolojisi şirketi Waymo ile ortaklık kurdu. Sky Harbor’ın, yolculara ulaşım aracı olarak kendi kendine giden bir araç kullanma hizmeti sağlayan dünyadaki ilk havalimanı olduğu açıklandı.

Phoenix Belediye Başkanı Kate Gallego, Waymo aracıyla Sky Harbor’s 44. Cadde ve Washington PHX Sky Tren İstasyonu arasında seyahat ederek, bu hizmeti resmen başlattı.

Gelecek, Phoenix’e geldi!

Phoenix, mobilitenin geleceğine öncülük ediyor ve dünyanın seyahati nasıl deneyimleyeceğini modernize ediyor. Heyecan verici teknoloji, yolculara, havalimanına temiz, sürdürülebilir ve teknolojik olarak gelişmiş bir ulaşım yöntemiyle seyahat etmeleri için ekstra bir seçenek sunuyor.

Havaalanına bu hizmet, Waymo’nun Phoenix Şehri ile güçlü ortaklığına dayanarak, Waymo’nun tamamen otonom ticari araç çağırma hizmeti Waymo One’ı, East Valley of Phoenix’te halka açmasından iki yıl sonra başladı. Waymo’nun tamamen elektrikli Jaguar I-PACE aracıyla haftanın yedi günü 24 saat yolculuk yapılabilecek.

Phoenix’in şehir merkezine gidip gelecek yolcular, otonom araçlarla, 44th Street PHX Sky Train İstasyonu’ndan alınıp bırakılacak. Oradan yolcular, birkaç dakikada bir gelen trenlerle doğrudan terminallere giden PHX Sky Train’e binebilecek.

Gallego’ya göre hizmetin lansmanı oldukça uygun bir zamanda yapıldı. Şehir, Fiesta Bowl ve Super Bowl LVII’ye ev sahipliği yapmak üzere olduğu, heyecan verici bir zaman dilimi yaşıyor. Yani, insanlar, Super Bowl için Sky Train’e gelip, şehir merkezindeki etkinliklere bir Waymo ile gidilebilecek.

Otonom sürüş hizmetini genişletiyor

Waymo ayrıca Phoenix şehir merkezi çevresinde Waymo One hizmetini artırdığını duyurdu.

Waymo’nun Küresel Politika ve Devlet İlişkileri Başkanı Michelle Peacock, Phoenix Şehir Merkezi’nin tamamına otonom yolculuklar sağlamak için, şehir merkezindeki hizmet bölgelerini iki kattan fazla artırdıklarını söylüyor. Türünün ilk örneği olan bu uygulama ile havalimanı hizmeti ve genişletilmiş şehir merkezi bölgesi birleştirilerek; şehir sakinlerinin, ulaşıma günlük erişimini büyük ölçüde artırmak, onlara çok daha fazla seçenek sağlamak ve şehrin gelişen turizm endüstrisine büyük bir destek oluşturmak hedefleniyor.

Otonom sürüş hizmetine hazırlık olarak Waymo, Kasım ayı başlarında gönüllü katılımcılar ile otonom sürüşleri test etmeye başladı. Başarılı test süreçlerinin ardından şirket, uygulamayı hayata geçirdi.

Sky Harbor’da her yıl en fazla yolcuyu, American Airlines ve Southwest taşıyor. Qncak ultra düşük maliyetli havayolu Frontier ve bazı diğer rakipler de son zamanlarda Phoenix operasyonlarını genişletti.

(Visited 19 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info