Overbook Nedir?

Aylar önce parasını ödeyip uçak bileti almış olabilirsiniz. Ama uçuş günü havalimanına gittiğinizde, ‘uçakta yer yok’ cevabı da alabilirsiniz. Böyle bir şey nasıl mümkün olabilir?

Overbook, en basit tanımı ile havayolu şirketlerinin, 100 koltuk kapasiteli bir uçakla yapacağı sefer için, 110-115 arasında bilet satması.

Nedeni: şirketlerin doluluk oranlarını yükseltmek ve gelirlerini artırmak.

Dayanağı: istatistiklere göre son anda uçağa binmeyen, uçuş tarihini değiştiren veya bağlantılı seferlerde ikinci uçağı kaçıran yolcu sayısının fazlalığı.

Sonucu: Kapasite üzerinde yolcu uçuşa gelirse, bazı yolcuların mağduriyeti. Havayolu için ciddi bir prestij kaybı.

Çözümü: uçuştan önce mutlaka online check-in yapmak. Uçuşa biraz erken gelmek.

Overbook durumu yaşanması durumunda havayolu, yolculara durumu anlatıp gönüllü birilerini bulmaya çalışıyor. Sonra belli miktar tazminat karşılığı bunu kabul eden yolcu olup olmadığı soruluyor. Eğer o da yoksa polis eşliğinde rastgele seçim yapılıyor. Rastgele seçimde şirketin sık uçan yolcu programı üyesi olan veya yüksek ücretle bilet satın almış olanların uçakta kalması tercih ediliyor.

Havacılık kuralları gereği, overbook nedeniyle mağdur olan bir yolcuya bu mağduriyeti gidermek için alternatif sunulması şart.

  • Yolcu aynı gün bir sonraki uçuş ile eğer o gün uçuş yoksa ertesi gün ücretsiz uçurulur.
  • Diğer uçuşa kadar bekleyeceği sürede yeme içme ve konaklama imkanı sağlanır.
  • Bileti bir üst sınıfa upgrade edilir.
  • Bazen de pazarlıkla tazminat bile önerilir.

Overbook nedeniyle mağdur olan yolcuların, bu durumu mahkemeye taşıyarak havayolu şirketinden tazminat kazandığı örnekler hem ülkemizde hem de dünyanın çeşitli yerlerinde mevcut.

Geçtiğimiz yıl overbook mağduriyeti dünya genelinde 100 binde 8 seviyelerindeydi.


İlgili Haber | Uçaktan Sürüklenerek Atılan Yolcu Kitap Yazdı!

adbanner