Sürüklenerek Uçaktan Atılan Yolcu Kitap Yazdı

Havayolları ile ilgili bugüne kadar duyduğumuz tüm viral hikayeler bir yana, 2017’de United Express uçağından sürüklenen çıkarılan Dr. David Dao’nun hikayesi bir yana. Ancak yaşanan bu trajik olay, Dr. Dao’nun hayatı ile ilgili ilginç hikayeleri öğrenmemize vesile olacak…

Havayolunun ‘overbook’ yani fazla rezervasyon geçekleştirmesi ve Dr. Dao’nun koltuğundan ayrılmayı reddetmesi ile başlamıştı her şey. Havayolu, onu uçaktan indirmesi için havaalanı polisini aradı. Ancak, o bilincini yitirecek hale gelene kadar koltuğundan vazgeçmedi. Bir süre sonra, uçağın koridorunda sürüklenerek uçaktan atıldı. Yaşananlar, bugüne kadar karşılaştığımız en dikkat çekici uçuş öyküsü olarak kayıtlara girdi.

Olay, birçok yönden havayolu endüstrisinde değişikliklere neden oldu. Uçuşlarda çifte rezervasyon ‘overbook’ yapma şeklini değiştirenler oldu; kimi şirketler müşteri hizmetleri yaklaşımlarını değiştirme ihtiyacı hissetti. Zira uçakta çekilen herhangi bir cep telefonu videosunun bir başka Dr. Dao olayına dönüşebilmesi muhtemeldi.

Dr. Dao ile United arasında detayları açıklanmayan bir anlaşmaya varıldı.


İlgili Haber | Overbook Nedir?


Ancak görünüşe göre, bu olaylı video, Dr. Dao ilgili son haber olmayacak. 16 Şubat 2021’de Dr. Dao,“Dragged Off: Refusing to Give Up My Seat on the Way to the American Dream.” – “Sürüklenmek: Amerikan Rüyasına Giden Yolda Koltuğumdan Vazgeçmeyi Reddetmek” isimli, 236 sayfalık kitabını piyasaya sürecek.

Kitabın resmi tanıtımında şu ifadelere yer veriliyor:

Vietnamlı Bir Mülteci, Viral Bir Video ve Her Şeyi Başlatan United Airlines Skandalı

Dr.David Dao, 9 Nisan 2017’de United Express’in 3411 sayılı uçuşunda koltuğundan vazgeçmeyi reddettikten sona koridorda sürüklendi. Çağdaş göçmen hikayeleri geleneğinde, Amerikan rüyası yolunda karşılaşılan küçük ama önemli birçok ırk ayrımcılığı eyleminin kişisel bir anlatısı vardır.

Ayrımcılığın görünmeyen etkileri. United Airlines’ın 2017’deki bu skandalı, YouTube’da bir milyondan fazla görüntülendi. Çifte rezervasyonların gözden kaçmasının bir sonucu olarak, güvenlik görevlileri, koltuğundan vazgeçmeyi reddettikten sonra Dr. Dao’yu zorla uçaktan attı. Dr. Dao, hastanede beyin sarsıntısı, kırık bir burun, birkaç kırık diş ve dünya çapında ilgiyle uyandı. Bir göçmen için işler her zaman adil değildir, ancak Dr. Dao’ya göre, kendinizi sıkı bir şekilde savunursanız galip gelebilirsiniz.

Ömür boyu süren baskıcı eylemlere bir yanıt. Dr. Dao neden oturma hakkı konusunda bu kadar kararlıydı? Tüm hayatı ve yaşadıkları, o anın  yaşanmasına yol açmıştı. Vietnamlı bir mülteci olan, Saigon’un düşüşü sırasında ülkesinden kaçan, Hint Okyanusu’nda mahsur kalan ve Amerika Birleşik Devletleri’ne göç eden; burada ikinci kez tıp fakültesine kaydolan; bir muayenehane kuran, ayrımcılığın etkileriyle ve sonuç olarak göğüs germek zorunda olduğu şeylerle savaşırken bir aile kuran bir insan öyküsü…

Vietnam’da doğan, 1975’te Vietnam Savaşı sırasında ABD’ye göç eden Dr. Dao ve eşi Dr. Teresa’nın, dördü doktor ve bir avukat olmak üzere toplam beş yetişkin çocuğu var. Şu anda Kentucky Eyaleti’nin Elizabethtown şehrinde yaşıyorlar…

adbanner