Pakistan’dan THY’ye PCR Testi Cezası

Türk Hava Yolları, negatif COVID-19 test sonucu ibraz etmeyen yolcu taşıdığı gerekçesi ile Pakistan Sivil Havacılık Otoritesi tarafından para cezasına çarptırıldı. Ceza bedeli 100.000 Pakistan Rupisi (yaklaşık 620 Dolar) olarak belirlendi. 

Olay, 13 Ocak’ta İstanbul’dan Lahor’a (Pakistan) yapılan bir uçuşta meydana geldi. COVID-19 testi olmayan iki yolcu, Senegal’in başkenti Dakar’dan İstanbul aktarmalı olarak Lahor’a uçtu.

Resimde görüleceği üzere, iki gezgin, Pakistan’ın “Kategori-B” olarak listelediği bir ülke olan Senegal’den seyahatlerine başlamışlardı ve Türk Hava Yolları’nın aktarma merkezi olan İstanbul üzerinden Lahor’a uçtular.

Pakistan, Senegal’i Kategori-B ülkesi olarak belirlediği için, ülkeye girişte negatif sonuçlu PCR testi ibraz edilmesi gerekiyor. Oysa Türk Hava Yolları, bu yolcuları, herhangi bir test sonucu ibraz etmemelerine rağmen Pakistan’a uçurdu.


İlgili Haber | Uçuş Öncesi PCR Testiniz Pozitif Çıkarsa Ne Yapmalısınız?


Pakistan Sivil Havacılık Otoritesi, yapılan ihlalden dolayı Türk Hava Yolları’na para cezası verdi. Hatanın tekrarlanması durumunda, Türk Hava Yolları’na verilen uçuş izninlerinin geri alınması da dahil olmak üzere, daha katı bir ceza verileceği açıklandı.

Dilan Nur Yetik

adbanner