Uçuştan Önce PCR Testiniz Pozitif Çıkarsa Ne Yapmalısınız?

İçinde bulunduğumuz pandemi koşullarında, yolculuğa çıkmadan önce COVID-19 testi yaptırmak artık neredeyse olmazsa olmaz bir adım haline geldi. Testinizin sonucunun pozitif olması, sizi tıbbi açıdan göz korkutucu bir sürecin içine sokmakla beraber; aynı zamanda bir süreliğine ulaşım engelini de beraberinde getirir. Yurt dışındaysanız, nerede ve nasıl karantinaya girebilirsiniz? Evdeyseniz uçuş rezervasyonlarınıza ne olacak? Uçuştan önce testiniz pozitif çıkarsa yapmanız gerekenleri kısaca özetleyelim…

Seyahat Etmeyin!

Unutulmaması gereken en önemli nokta, uçuştan önce COVID-19 testiniz pozitif çıkarsa SEYAHAT ETMEMENİZ gerektiğidir. Koşullar ne olursa olsun, enfekte iken seyahat etmek, enfekte kişinin ve temas ettiği herkesin sağlığını ve güvenliğini riske atar. Uçağınız kalkmadan önce herhangi bir zamanda COVID-19 semptomları gösteriyor olsanız bile, en iyisi uçağa binmemek ve konuyla ilgili ne yapmanız gerektiğini araştırmaya başlamak olmalı.


İlgili Haber | Uçakta Virüs Bulaşır mı?


Kısa bir süre önce United Havayolları’nın uçuşlarından birinde meydana gelen olay, COVID-19 semptomları gösteren birinin seyahat etmesinin ne gibi olumsuz sonuçlar doğurabileceğini gösterdi. Uçağa bindiğinde nefes darlığı çeken bir yolcu, uçaktayken hayatını kaybetti ve çok sayıda yolcuyu tehlikeye attı. Üstelik sonradan yolcunun eşi, testin pozitif olduğunu bildiklerini israf etti. Özetle uçuş öncesi testiniz pozitif çıkarsa veya COVID-19 belirtileri gösteriyorsanız seyahat etmeyiniz.

Karantina Uygulamaları

Testinizin pozitif çıkması durumunda, karantinaya gireceğiniz uygun bir yer bulmak en önemli ikinci konu. Test sonuçlarınızı aldığınızda hâlâ evdeyseniz, ne kadar süreyle kendi kendinizi izole etmeniz gerektiğine dair bulunduğunuz ülkenin talimatlarını öğrenin (Normal süre 10 – 14 gün arasında değişiyor).

Evinizden veya ülkenizden uzaktayken testinizin sonucunun pozitif olduğunu öğrenirseniz, yapabileceğiniz en iyi şey test sonucunuzu havalimanındaki veya oteldeki ilgili personellere bildirmek ve nasıl ilerleyeceğiniz konusunda onlardan rehberlik almaktır.

Otel odanızda veya özel bir tesiste kendinizi izole etmeniz istenebilir. Bir otelde veya tesiste karantina maliyetinin karşılanması söz konusu olduğunda ise bir seyahat sigortasına sahip olup olmadığınız çok önemli bir unsur haline geliyor. Son zamanlarda, bazı havayolları yolcularını otomatik olarak sigorta sistemine dahil etmeye başladı. Emirates, Japan Airlines, Virgin Atlantic, bu politikayı uygulayan havayolları arasında. Bununla birlikte, yolcular seyahate çıkmadan önce yine de kendileri bireysel olarak seyahat sigortaları satın alırsa, sorun yaşadıklarında işleri biraz daha kolaylaşabilir.


İlgili Haber | Türkiye Yolculara Test Zorunluluğu Getirdi


Sigortanızın, giderlerinizi karşılaması için test sonucunuzu sigorta şirketinize mümkün olan en kısa sürede bildirmeniz de oldukça önemli. Sigorta şirketleri genellikle karantina masraflarını, tıbbi masrafları ve tek yön geri dönüş biletlerini karşılıyor. Güvenli bir şekilde izole olduktan ve kendinizi iyi hissettiğiniz an, rezervasyon yaptırdığınız uçak biletlerine ne olacağını düşünmenin zamanı geldi demektir.

Seyahat Feragatnamesi

Artık birçok havayolu, yolcuların uçuştan önce test sonuçlarının pozitif olması durumunda onlara seyahatten feragat hakkı veriyor. Bu feragat hakkı, genellikle yolcuların uçuşlarını ücretsiz olarak yeniden planlamalarına ve hatta bilet ücretlerini tamamen geri talep edebilmelerine izin veriyor.

Bu uygulamalar ve kapsamları, havayolları arasında değişmekle birlikte, pozitif bir test sonucu sunmanız durumunda neredeyse tüm havayolları size biletinizi ücretsiz şekilde değiştirmenize izin vermek konusunda istekli olacaktır. Tabi, bilet aldığınız havayolunun politikalarını yine de kontrol etmeniz ve onların talimatlarına göre hareket etmeniz çok daha uygun olacaktır.

Doğrudan havayolu şirketinin kendi sistemi üzerinden rezervasyon yaptırmak ve uçak bileti almak, bir acente ile uğraşmanız gerekmeyeceği için bu tip durumlarda size zaman kazandırabilir. Test sonucunuz negatife döndüğünde, yolculuğunuza devam edebilir veya seyahatinizi daha sonraki bir zamana erteleyebilirsiniz.

COVID-19, önümüzdeki birkaç ay boyunca daha seyahat deneyimlerimizin ayrılmaz bir parçası olmaya devam edecek. Bu da seyahatlerimizde, belirli durumlara karşı hazırlıklı olmamızın çok önemli olduğu anlamına geliyor. Eğer aktarmalı bir uçuş yapacaksanız, aktarmayı gerçekleştireceğiniz ülkenin kuralları ve uygulamalarına da göz atmalısınız. Varış noktanızın bulunduğu ülkenin her türlü talimatlarını ise en ince detayına kadar mutlaka inceleyin.

Şükriye Güllüçay

adbanner