Pandemide Uçuşlardan Kaynaklanan Emisyon Ne Kadar Azaldı?

Avrupa Hava Seyrüsefer Güvenliği Örgütü Eurocontrol 2020 boyunca uçuşlardan kaynaklanan CO₂ emisyonlarına ilişkin verileri açıkladı. Sınır kapatma kararları ve seyahat kısıtlamaları nedeniyle, Avrupa havacılık endüstrisinin CO₂ emisyonları, 2019’a göre yüzde 56,9 düştü.

Avrupa ülkelerinden yapılan uçuşların sayısının da 2020’de yüzde 54,5 düştüğü tespit edildi. Ülkelerin CO₂ düşüşleri arasındaki önemli farklılığın büyük ölçüde filolar, pazar segmentlerindeki farklılıklar ve COVID-19’un yerel havacılık endüstrisi üzerindeki etkisinden kaynaklandığı belirtildi.

Örneğin, Belçika’dan kalkan uçuşların sayısı 2020’de 2019’a kıyasla yaklaşık yüzde 50 azaldı, ancak Belçika’nın havacılık CO₂ emisyonları yalnızca yüzde 30 azaldı. Bunun nedeni, 2020’de Belçika dışından gerçekleştirilen çok sayıda uçuşun kargo operasyonları olması, daha büyük uçaklar kullanılması ve genellikle normalden daha uzak mesafelere seyahat edilmesi olarak gösterildi.

Havacılıkta CO₂ emisyonlarında en büyük düşüşü gösteren ülkeler yüzde 75 ile Karadağ, yüzde 73 ile Hırvatistan ve yüzde 71 ile Slovenya oldu.

Emisyonlarını en az azaltan ülkeler ise yüzde 13 ile Lüksemburg, yüzde 30 ile Belçika ve yüzde 41 ile Hollanda oldu.

Türkiye’de ise uçuşlardan kaynaklanan CO₂ emisyonları, bir önceki yıla göre yüzde 54 azaldı.


İlgili Haber | Uçuşlarınızla Çevreye Verdiğiniz Zararı Nasıl Telafi Edebilirsiniz?

adbanner