Pandeminin Havacılığa Kazandırdığı Uygulamalar

Havayolları, pandemi sonrası süreçte uçmayı daha iyi, daha eğlenceli ve daha güvenli hale getirmek için neler yapıyor?

Havayolları ve havalimanları, sektörde pandemi kaynaklı oluşan krizi çözmek için, yolcuları daha mutlu ve güvenli hissetmenin yollarını arıyor. Bu konuda Skylark CEO’su Paul Tumpowsky, “Havayollarının uygulamaya koyduğu politikalar, insanların uçma konusunda kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı oluyor” görüşünde.

Gelin gelecekteki uçuşlarımızı iyileştirebilecek, eğlence düzeyini arttırabilecek değişikliklerden birkaçına göz atalım.

Değişim Ücretleri Geride Kalabilir

Ülkemizde ve dünya çapında pandemiyle birlikte ortaya çıkan kriz neticesinde, çoğu havayolu, bilet konusunda değişim hatta iade halinde bile ekstra ücret talep etmeyecek politikaları hayata geçirdi. Bu politikalar yolcuya güven verip, havayollarına az da olsa nakit para akışı sağladı. Pandemi süreci bittikten sonra da havayollarının birçoğunun bu politikayı uzun yıllar boyunca devam ettireceğine kesin gözüyle bakılıyor.


İlgili Haber | Havayolları Bilet Fiyatlarını Nasıl Belirliyor?


Uzun Mesafeli Yolculuklarda Sunulan Hijyen Politikaları

Pandemi sürecinde bu konu konuda bazı gelişmeler yaşandı. Qatar Airways, yolcular ve mürettebat için zorunlu maske ve ekstra siperlik kullanımını zorunlu tutarken, Türk Hava Yolları da benzer bir şekilde bu uygulamayı hayata geçirerek, uzun mesafeli uçuşlarında bir Hijyen Uzmanı bulundurmaya başladı. Bu uzman, uçaktaki tuvaletlerin ve sık kullanılan alanların temizliğinden sorumlu tutulurken; aynı zamanda yolcuların yönetmeliklere uyup uymadığını da denetliyor. Geçtiğimiz aylarda uçak içi barları ve duş hizmetini kaldıran Emirates ise first class olanaklarını tekrardan sosyal mesafe ve yoğun hijyen kurallarıyla beraber kullanıma sundu.


İlgili Haber | Uçakta Virüs Bulaşır mı?


Havaalanlarında Testler Erişilebilir Hale Getirecek

Dünya çapında birçok havaalanı PCR test olanağı sunuyor. Havaalanlarını burada diğer PCR test noktalarından ayıran nokta, normal hayattakinin aksine günler yerine saatler içerisinde sonuçları elde edebilmesi. Yüksek kapasiteli hemen her havaalanında bu uygulama yürürlüğe girmiş olsa da her geçen gün daha küçük çaplı havaalanlarında da bu tarz test noktalarının faaliyete gireceği öngörülüyor.

Berkcan Mertoğlu

adbanner