Umman İsrailli Havayollarına Hava Sahasını Açtı

Umman Sultanlığı, İsrail’e hava sahasını açtı. Ülkenin ulusal havayolu EL AL başta olmak üzere, İsrailli havayollarının yaptığı uluslararası uçuşların süresi kısalacak.

İsrail’in birçok Körfez ülkesiyle bugüne kadar hiç diplomatik ilişkisi olmadı. Çünkü Körfez ülkelerinin çoğu, İsrail’i bir devlet olarak resmen tanımadığı için, hava sahası hakları söz konusu olduğunda da İsrail’den gelen havayolları bu konuda negatif ayrımcılığa uğradı.

İsrail ile bölgedeki diğer birçok ülke arasında, ilişkiler son yıllarda ciddi şekilde düzeldi. Örneğin, Suudi Arabistan, hava sahasını İsrail havayollarına açarken; İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri, artık iki ülke arasında aktarmasız uçuşlar yapılması da dahil olmak üzere tam diplomatik ilişkilere sahip.

Ne Suudi Arabistan ne de Umman, Abraham Anlaşmaları’na imza atıp İsrail ile diplomatik ilişkiler kurmazken, hava sahalarının açılması, ilişkilerin olumlu yönde gidişi açısından önemli görünüyor.

Umman’ın Hava Sahasını Açması Neden Önemli?

Suudi Arabistan’ın çok büyük bir yüz ölçümüne sahip olması nedeniyle, hava sahasını İsrailli havayollarına açması çok büyük bir avantaj sağladı. Umman ise Suudi Arabistan ile kıyaslandığında çok daha küçük bir ülke. Ancak yine de özellikle İsrailli havayollarının, uçuşlarında İran hava sahasından kaçınması gerektiği düşünüldüğünde, Umman, kritik bir hava sahası koridorunu kontrol ediyor.


İlgili Haber | Katar Gökyüzünde Bağımsızlığını Kazandı


Örneğin, EL AL’nin şimdiye kadar Tel Aviv’den (TLV) Bangkok’a (BKK) uçarken kullanmak zorunda olduğu rota aşağıdaki şekilde görüldüğü gibiydi.

İki havalimanı arasındaki direkt hava mesafesi yaklaşık 11.700 km olmasına rağmen, bu uçuşlar 10 saatin üzerinde sürüyordu. Bunun nedeni, uçağın Yemen ve Umman’dan kaçınmak için, Umman Denizi’ne girmeden önce önce Kızıldeniz üzerinden güneye, ardından Aden Körfezi üzerinden doğuya uçmak zorunda olmasıydı.

EL AL’nin Umman hava sahasından kaçınarak gerçekleştirdiği Tel Aviv-Bangkok uçuş rotası

Ancak Umman hava sahasının açılmasının ardından gerçekleşen, LY83 sefer sayılı ilk Tel Aviv-Bangkok uçuşuyla, bu süre yaklaşık iki saat kısaldı. Yani artık Tel Aviv-Bangkok uçuşları yaklaşık sekiz saat sürecek. Kısalan iki saat ise çok büyük bir fark anlamına geliyor.

EL AL, şimdilik Hindistan’a uçuşları askıya aldı ve şu anda Avustralya’ya düzenli tarifeli uçuşlar gerçekleştirmiyor. Ancak Umman hava sahasının EL AL’ye açılmasıyla, her iki ülke için de uçuşların yeniden başlaması gündeme gelebilir.

Örneğin, Tel Aviv (TLV) ile Mumbai (BOM) arasındaki mesafe yaklaşık 4150 kilometre. Ancak EL AL bu rotada uçuş yaptığında, yaklaşık yedi saat sürüyordu. Suudi Arabistan ve Umman hava sahasının açılmasıyla, bu uçuşun da yaklaşık beş saat süreceği tahmin ediliyor.


İlgili Haber | Politik Sebepler Uçuş Sürenizi Etkileyebilir mi?

adbanner