Papa Uçuşlarını Hangi Havayolu ile Yapıyor?

Papa Francis, Ağustos ayında Dünya Gençlik Günü (World Youth Day) için Portekiz’e yapacağı ziyaretin ardından, Vatikan’a dönüş uçuşunu, Portekiz’in ulusal havayolu TAP Air Portugal ile yapacak. TAP Air Portugal, Papa’yı, filosundaki Airbus A321neo uçağıyla, Lizbon’dan Roma’ya 2 saat 50 dakikalık bir uçuşla ulaştıracak. Böylece havayolu, Papa Francis’i ikinci kez uçurmuş olacak.

Portekiz’in ulusal havayolu TAP Air Portugal, Papa Francis’i ikinci kez Vatikan’a geri götürmeye hazırlanıyor. Portekiz’in bayrak taşıyıcısı bugüne kadar dört farklı Papa’yı uçurma ayrıcalığına sahip oldu.

Papa’nın TAP Portugal ile İkinci Uçuşu Olacak

TAP Air Portugal, 1-6 Ağustos tarihleri arasında Portekiz’e yapacağı ziyaretin ardından Papa Francis’i 6 Ağustos’ta Vatikan’a uçuracak. Papa, Portekiz başkenti Lizbon’un 40 mil kuzeyindeki The Sanctuary Fátima’da gerçekleşecek Dünya Gençlik Günü (World Youth Day) etkinliklerine katılacak.

TAP Portugal, Papa ve ekibini, Airbus A321neo ile Lizbon’daki Humberto Delgado Havalimanı’ndan (LIS) Roma’daki Leonardo da Vinci-Fiumicino Havalimanı’na (FCO) uçuracak. Yolculuk 2 saat 50 dakika sürecek.

Görsel: Lukas Wunderlich/Shutterstock

Bu yolculuk, Papa’nın, Mayıs 2017’deki Portekiz ziyaretinin ardından Roma’ya geri dönmek için TAP Portugal Havayolları’nı tercih etmesinin ardından ikinci kez aynı havayolu ile uçuşu olacak. Ayrıca, TAP Air Portugal, 78 yıllık tarihi boyunca, üç farklı Papa’yı daha uçurma ayrıcalığına sahip oldu.

İlk olarak 1967’de Papa VI. Paul’ü uçuran havayolu, daha sonra 1982 ve 1991’de iki ayrı seyahatinde Papa II. John Paul’ü uçurdu. 2010’da ise Papa XVI. Benedict, TAP Air Portugal ile uçtu.

TAP Air Portugal, 22’si Airbus A321neo (12’si A321LR) olmak üzere 84 uçaktan oluşan bir filoya sahip.

Papa Francis Nasıl Seyahat Ediyor?

Papa, diğer dünya liderleriyle karşılaştırıldığında, yaklaşık 30 kişilik nispeten mütevazı bir ekiple birlikte seyahat ediyor. Özel jeti de yok. İtalya dışındaki papalık ziyaretleri rutin bir hale geldiğinden, Vatikan, genellikle Papa’nın seyahatleri için uçak kiralıyor.

Alitalia’nın operasyonlarının durdurulması ve yerine İtalyanların ulusal havayolu olarak ITA Airways’in ortaya çıkmasının ardından, İtalyanların bayrak taşıyıcı hava yolu, Kutsal Baba’nın uçuşlarının resmi taşıyıcısı olma rolünü üstlendi.

Resmi Vatikan ekibi dışında, Papa’nın seyahatlerinde, uçakta gazeteciler bulunuyor. Uçağın boyutu, yolculuğun uzunluğuna bağlı olarak değişiyor. Kısa ve orta mesafeli rotalar için, genelde Airbus A320 veya A321 seçiliyor. Daha uzun uçuşlar için ise Airbus A330 veya Boeing 777 tercih ediliyor.

Papa’nın Kanada uçuşundan (Getty Images)

Bilindiği gibi ABD Başkanları’nın uçuşları, AF-1 çağrı kodu ile gerçekleştiriliyor. Ancak Papa’nın uçuşlarında, özel bir çağrı kodu kullanılmıyor. Papa uçaktayken, ITA Airways, AZ4000 uçuş numarasını kullanıyor.

Papa Francis, yurt dışı seyahatlerinde genellikle yolculuğun ilk ayağında ITA Airways ile uçuyor. Vatikan’a dönüş uçuşunu ise genellikle ziyaret ettiği ülkeden bir havayolu ile gerçekleştiriyor. Örneğin 2016’da Papa, Meksika’yı ziyaret etti ve Aeromexico’nun Boeing 787-8 Dreamliner uçağıyla Avrupa’ya döndü.

Papa’nın seyahat ettiği ülkenin havayollarının, uçuş emniyet sicili ile ilgili soru işaretlerine sahip olması durumunda, dönüş yolculuğunda da görev, İtalyanların ulusal havayolu şirketine düşüyor.

Papa, son zamanların en mütevazi dini liderlerinden biri olmasına rağmen, yabancı ülkelere yaptığı ziyaretlerde genellikle first class veya business class sınıfında uçuyor. Ekibi de genellikle uçağın ön kısmında Papa’ya eşlik ediyor. Papa’nın seyahatini takip eden basın mensupları ise ekonomi sınıfında yer alıyor.

Seyahat esnasında Papa’nın doğaçlama basın toplantıları yapmak, üzerinden uçtuğu ülkeyi kutsamak veya sadece uçaktaki insanlarla sohbet etmek için rutin olarak ekonomi sınıfına geldiği belirtiliyor. Papa, 2018’de LATAM Havayolları ile yaptığı bir uçuş sırasında, depremde kilisenin zarar görmesi nedeniyle evlilik törenleri ertelenen iki kabin görevlisini de evlendirdi.

Papa Francis, uçakta basın toplantısı yapıyor (Getty Images)

Öte yandan ITA Airways, Papa Francis için tercih edilen havayolu olmaya devam ediyor. Papa, geçtiğimiz Nisan ayında ITA Airways temsilcilerinden oluşan bir heyeti kabul etti. Bu toplantıda, ITA Airways’in “Papa’nın kanatlarını” temsil ettiğini söylerken; “havayolunun Petrus’un Halefi olarak, umut ve barış İncil’inin dünyanın dört bir yanına uçmasını sağladığını” belirtti.

Uçakla Seyahat Eden İlk Papa Kim?

Papa VI. Paul, tarihte papalık faaliyetleri için uçakla seyahat eden ilk Papa olarak kayıtlara geçti. 4 Ocak 1964’te Ürdün’ün başkenti Amman’a yaptığı bir gezi için Alitalia’nın DC8’i ile uçtu. O zamandan beri Papa’nın her yıl birden fazla ülkeyi ziyaret etmesi rutin hale geldi.

Tarih boyunca, Papaları taşıyan havayolları arasında American Airlines, Aeromexico, Biman Bangladeş, Avianca, airBaltic, Aer Lingus, SriLankan, LOT Polish Havayolları ve Etihad yer alıyor.

Papa Francis’in Uçakla Kaç Seyahat Yaptı?

Papa için seyahat, dünyanın her ülkesinde Katolik inancına sahip insanlar olduğu için ve bunların neredeyse yarısı Amerika’da olduğu için işin önemli bir parçası!

Dünyadaki en büyük inanç kollarından birinin başındaki kişi olan Papa, çok sık seyahat ediyor. Arjantin doğumlu Papa Francis, Vatikan’daki evinden, Katolik Kilisesi’ni temsil etmek, hem devlet hem de diğer dini mezheplerin takipçileri ve temsilcileriyle buluşmak için rutin olarak dünya çapında uçuyor.

Papa Francis, görevi sırasında çok sayıda yolculuk yaptı. ITA Airways’in A320neo, A330 ve A350 uçaklarının yanı sıra, Aeromexico’nun Boeing 787’si, Air Malta’nın A320neo’su ve airBaltic’in A220’si dahil olmak üzere birçok farklı uçak tipiyle seyahat etti. Papa Francis, son on yılda 40 gezi yaptı ve 60 ülkeyi ziyaret etti.

Görsel: Gints Ivuskans/Shutterstock

Papalar arasında seyahat rekoru ise Papa II. John Paul’e ait. 26 yıllık Papalığı boyunca dünyanın 129 ülkesini gören Papa II. John Paul, 725.000 mil yol kat etti.

adbanner