Paraşütsüz Uçağa Binemezdi! | Boarding Info

Written by 18:24 SEYAHAT, Seyahat Öyküleri

Paraşütsüz Uçağa Binemezdi!

Spor dünyasında “tüm zamanların en büyüğü” olarak anılan ve 2016 yılında 74 yaşında hayatını kaybeden efsanevi boksör ve ünlü ırkçılık karşıtı Müslüman aktivist Muhammed Ali’nin ismi memleketi Kentucky’deki havalimanına verilecek. Havalimanının adı kısa bir süre sonra “Louisville Muhammed Ali Uluslararası Havalimanı” olarak değişecek.

Bu hikayeyi ilginç hale getiren detay ise Muhammed Ali’nin müthiş bir uçuş korkusuna sahip olması.

Uçuş korkusu bilim dünyası tarafından resmi olarak kabul edilen bir fobi. Pek çok insan için uçağa binmek avuç içi terlemesinden endişe ve anksiyete nöbetine kadar farklı etkilere neden olabiliyor. Aşırı derecede uçuş fobisi yaşayanlar hayatları boyunca bir daha uçağa binemeyecek hale bile gelebiliyor.


İlgili Haber | Uçuş Stresini 60 Saniyede Yok Edin!


Ancak iş ve özel sebepler nedeniyle uzun mesafelere seyahat etmek zorunda olan insanlar için uçağa hiç binememek elbette iyi bir seçenek değil. Ve bu insanlardan biri de Muhammed Ali.

Muhammed Ali, 1975 yılında yazdığı kendi biyografisi “The Greatest: My Own Story” de detaylarıyla anlattığı üzere, Louisville-Chicago uçuşunda yaşadığı şiddetli türbülans nedeniyle uçuş fobisi sahibi oldu. O türbülans anında, koltukları kabine bağlayan bazı parçaların bile yerinden söküldüğünü ve uçakta her şeyin havaya uçtuğuna şahit olduğunu anlatan Muhammed Ali, ”savaştan korkmam uçaktan korktuğum kadar” diyerek olayın kendisini ne kadar etkilediğini anlatıyor.

Ardından Muhammed Ali uçağa binerken sürekli yanında bir paraşüt bulundurma kararı aldı.

Ali’nin korkusuyla yaptığı en büyük savaş, Roma’daki 1960 Olimpiyatları öncesinde gerçekleşti. Oyunlara katılması için yalnızca koçları tarafından değil; ABD Hava Kuvvetleri tarafından ikna edilmek zorunda kaldı.

Hayattaki en büyük korkusu uçağın havada başka bir uçakla çarpışması olan Ali’yi Roma ve Amerika arasındaki tüm uçuşlarının bir kaydını alana kadar hiçbir şey tatmin etmedi. Bu hatta en son ne zaman kaza yapıldığını hatırlayamadıklarını söyleyen uzmanlar, onu Roma’ya uçuracak kadar sakinleştirmeyi başardı.

Sonunda o da uçağa bindi ve bildiğiniz gibi olimpiyat madalyasını kazandı.


İlgili Haber | Uçaklarda Neden Her Yolcu İçin Paraşüt Yok?

(Visited 147 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info