Pasaport Kontrollerini Tamamen Otomatikleştiren İlk Havalimanı

Singapur Changi Havalimanı’nda (SIN) pasaport işlemleri artık çok daha kolay hale geldi. Artık Singapur’daki tüm yabancılar, uyruklarına bakılmaksızın, ekstra kayıt yapmalarına gerek kalmadan, Singapur’a varışta, otomatik pasaport geçiş sırasını kullanabilecek.

Geçmişte Singapurlular ve 60 ülkenin vatandaşlarının kullanımıyla sınırlı olan bu uygulamaya, hareket kabiliyeti kısıtlı olanlar da dahil olmak üzere, özel ihtiyaçları olan kişiler ve aileleri için yürüyen bantlar da eklendi.

Atılan bu adım ile birlikte Singapur, uyruk kısıtlaması olmadan ve kayıt gerektirmeden, tüm yabancılar için pasaport işlemlerini otomatik hale getiren dünyadaki ilk ülke oldu. Singapur’a gitmeden önce, yolcu tarafından, Elektronik Sağlık Beyanı ile SG Varış Kartının, online olarak veya MyICA Mobil uygulaması aracılığıyla ibraz edilmesi gerekiyor.

Hayata geçirilen bu önemli girişimin ikinci bölümünün ise 2024 yılı sonundan önce uygulamaya alınması bekleniyor. Bir sonraki güncellemeyle birlikte, pasaport ve göçmenlik işlemleri tamamen temassız olacak ve yolcuların pasaportlarını ibraz etmesine bile gerek kalmayacak. Bunun yerine, kapıdaki kontroller sırasında, insanların yüz biyometrisi kullanılacak. Plana göre, Singapur sakinleri de yakında aynı temassız teknolojiyle ülkeye girebilecek.

Bu teknolojik girişimlerin amacı, pasaport ve göçmenlik işlemleri için harcanan süreyi yaklaşık %40 oranında azaltmak. Tüm bu değişiklikler, Singapur’un otomatik kiosklarının, bu yeni süreci mümkün kılan yeni nesil teknolojiye yükseltilmesinin ardından gündeme geldi.

Yeni Uygulama Ulusal Güvenlik Sorunu mu?

Birçok ülkenin, otomatik pasaport geçiş sistemini tüm ülkelerin vatandaşlarına sunmamasının ana nedeni, daha yüksek riskli olduğu düşünülen ülkelere/bölgelere ait pasaportların ayrıştırılması ve bu pasaportların sahiplerini, ülkeyi meşru amaçlarla ziyaret ettiklerinden emin olmak için detaylı sorgulayabilme isteği.

Singapur’da herkes için bu süreci otomatik hale getirmek, güvenlik açısından bir endişe yaratsa da şüpheli kişilerin, ekstra sorgulama için kenara çekilebileceği belirtiliyor. Şimdi uzmanlar, Singapur’un, tüm pasaport kontrol süreçlerini otomatik hale getirme kararı almasından ötürü pişmanlık duyacağı bir olay yaşamamasını temenni ediyor.

adbanner