Selection of passports

Pasaport Renkleri Ne Anlama Geliyor?

Pasaportunuzun gücünü, size vizesiz kapısını açabildiği ülke sayısı belirler. Peki pasaportların yeteneğine değil de estetiğine bakarsak karşımıza neler çıkıyor❓
Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) tarafından belirlenmiş temel boyut ve formatı var.
Hükümetler tasarımını ve rengini kendileri belirliyor.
Kırmızı, Yeşil, Mavi ve Siyah renkte olabiliyorlar.

Renkler çoğunlukla coğrafi ve politik nedenlerle ilgili.

Yeşil pasaportlar, genelde dinsel bir temele dayanıyor. Fas, Pakistan, Suudi Arabistan gibi Müslüman ülkeler, İslam ile bağlantılı yeşil pasaportlara sahip.

Burkina Faso, Fildişi Sahili, Nijer, Nijerya, Senegal gibi Afrika ülkelerinin yeşil seçimi ise Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) üyesi olmalarından.

Kırmızı ya da Bordo, Komünist bir geçmişi ima ediyor. Rusya, Çin, Sırbistan, Letonya, Romanya, Gürcistan gibi ülkeler bunun en iyi örneği.

Viking Çağı’nda popüler bir renk olması ve birçok ulusal bayrak üzerinde bulunması nedeniyle İsveç, Norveç, Danimarka gibi kuzey ülkelerinin çoğunun pasaportu kırmızı.

İsviçre ve Singapur gibi ülkeler sadece ayırt edici olduğu için açık kırmızı rengi seçmiş.

AB ülkelerinin pasaportları bordo. Türkiye, Makedonya ve Arnavutluk gibi AB hedefi olan ülkelerde pasaportlar bordoya çevrildi.

AB üyesi ülkelerin pasaportlarının bordo olması bir zorunluluk değil. Hırvatların pasaportu mavi. Ayrıca 1980’lerin sonlarından bu yana Avrupalı bordo pasaportları kullanan İngilizler, Mart 2020 itibariyle, ilk kez 1921’de kullandıkları ironik mavi pasaportlarına dönüş yapıyor. Bu karar Brexit yanlıları için oldukça sevindirici.

İlgili Haber | İngilizlerin Brexit Kararı Havacılıkta Neleri Değiştirecek? 

Mavi: En çok ülkenin kullandığı renk. ABD, Kanada, Avustralya en önemli örnekleri. ABD, 1976’da yeşilden maviye dönmüş. Karayipler Topluluğu Üye Ülkeleri (CARICOM) ile Brezilya, Arjantin, Paraguay, Uruguay ve Venezuela gibi Güney Amerika ülkeleri mavi rengi tercih ediyor

Siyah: 10 ülkenin siyah pasaportu var. Yeni Zelanda bunlardan biri. Ayrıca Zambiya, Botsvana, Burundi, Gabon, Angola, Malavi gibi Afrika ülkeleri de kıtalarını temsilen siyah pasaportu tercih ediyor.

ABD’nin, diplomatik dokunulmazlık statüsü sunan, havaalanı personelinin dahi arayamadığı, tutuklanamaz varandaşlarına özel siyah pasaport opsiyonu var.

Pasaport üretimini dünyada yalnızca bir kaç şirket yapıyor.

Dünyanın en zarif pasaportu Norveç’in. Renkli sayfalarında ülkenin çarpıcı manzaraları var. Bu sayfalara UV ışıkları ile bakıldığında kuzey ışıkları görünüyor.

İlgili Haber | İş İnsanlarına Yeşil Pasaport Müjdesi

Muhammed YILMAZ

adbanner