Woman in airplane looking through the window

Pencere Tarafında Uçmanın 5 Avantajı

Günümüzün en popüler seyahat biçimlerinden biri olan havayolu ile ulaşım, yolcuların birçok ayrıntıya dikkat ettiği detaylarla dolu. Bu detaylardan biri de; özellikle düşük maliyetli (low-cost) çoğu havayolunun, seçimini paralı hale getirdiği pencere kenarı koltuklar. Peki, normal bir koltuğu ücretsiz olarak seçmek varken; neden ekstra para ödeyip böyle bir arayış içine girelim? Bakalım uçakta pencere kenarında seyahat etmenin ne gibi avantajları varmış.

  1. İnsanoğlu varoluşundan bu yana, estetik algısıyla yoğrulmuş durumda. Hayatımızın birçok alanında estetik her ne kadar farketmesek veya kabul etmesek de önceliklerimiz arasında. Günümüzde yüzlerce kilometre hızlarla seyahat ettiğimiz bir kapsül olan uçaklarda koridor tarafında veya bir ara koltukta sıkışarak insanların davranışlarını, koridorları izleyerek geçirmek yerine; oturduğumuz koltuğun altından akan dünyaları gözlemlemek, bu anı yaşamak ve istersek fotoğrafını çekip ölümsüzleştirmek, pencere tarafında seyahat etmenin sunduğu ayrıcalıklardan biri olarak sayılabilir.
  1. Tüm bu manzaraların tadını çıkarmak oldukça güzel. Ama elbette dahası da var. Özellikle uzun bir uçuş yapıyorsanız; uyumak ya da uyanık kalmak istiyorsanız, çevrenizde oluşan ışığın bir kısmını, dilediğinizce kontrol etmek de pencere tarafında seyahat etmenin sunduğu alternatiflerden biri. Gözlerinizi kapatmış ve uyurken, pencere tarafındaki yolcunun, güneşliği açmasıyla ışık demetlerini yüzünüzde hissetmeyi pek çoğumuz elbette istemeyiz! Ayrıca karşınızda bulunan uçak içi eğlence sistemi veya mobil cihazlarınızı daha rahat görmek için de bu ışık ayarını yapabilmek de çoğu yolcunun isteyeceği bir şeydir.

İlgili Haber | Uçakta Neden Tüm Koltuklar Öne Bakıyor?


  1. Pencere tarafındaki koltuklar, uçakta çalışmayı da oldukça kolaylaştıran bir seçenektir. Koridor tarafındayken, yazacağınız mailin meraklı gözler ile çevrelenmesini istemezsiniz. Pencere kenarında seyahat ederken bu durum sıfıra inmese de çoğu meraklı gözden arındırmış olması, avantajlardan sayılabilir.
  1. Pencere koltuklarının sunduğu en büyük avantajlardan biri de nispeten daha geniş bir konfor alanıdır. İster ekonomi ister business sınıfta uçun, uykunuz geldiğinde başınızı yaslayabileceğiniz bir cam, kolunuzu koyabileceğiniz bir ekstra kolçak ve daha az temas içinde bulunma ihtimali, bu koltukların sunduğu ayrıcalıklı konfor olanaklarından sadece bir kaçıdır.
  1. Son maddemizde kişisel olarak listenin en değerlisi olarak gördüğüm rahatsız edilmeme seçeneğini sunabilirim. Koridor tarafında otururken, rüyanızın en keyifli yerine yanınızdan gelen bir ‘pardon veya excuse me!’ sesiyle irkilip, uykunuzun elinden kayıp gitmesi, kucağa pek hoş gelmiyor. Başka bir yolcunun, doğal ihtiyaçlarını karşılaması için size vereceği bu rahatsızlık sizde pek hoş bir etki yaratmayabilir. Tüm bu rahatsız edilme unsurları pencere kenarına seyahat ederken sıfıra indirgenir ve kimse sizi tuvalete gitmek için rahatsız edemez!

Sizler de koltuk seçiminizi yaparken bu maddeleri dikkate alarak, yolculuğunuzu daha keyifli ve konforlu bir hale getirebilirsiniz.

Berkcan Mertoğlu

adbanner