Uçakta En Az Sarsıntı İçin Bu Koltuğu Seçin | Boarding Info

Written by 16:46 Öneriler, SEYAHAT

Uçakta En Az Sarsıntı İçin Bu Koltuğu Seçin

Uçakla seyahat ederken, değiştirme ihtimaliniz olmadığı için mecbur kaldığınız pek çok uygulama var. Ancak en yumuşak, en pürüzsüz, en sarsıntısız uçuş deneyimi için doğru koltuğu seçmek sizin elinizde.

Kimi uzmanlar(!) koltuk seçiminin çok fazla önemi olmadığını söylese de, yolcuların çoğu, kanatların yakınında oturduklarında, yolculuklarının daha az sarsıntılı geçtiğini iddia ediyor. Özellikle uçakta mide bulantısı vb sorunlar yaşayan yolcular için bu daha yaygın bir inanış.

Peki bu düşüncenin sağlam bir dayanağı var mı? Fizik kuralları ve uçak mühendislerine bu konu için bir teşekkür borçlusunuz.

En sarsıntısız yolculuğun, kanat hizasına yakın koltuklarda gerçekleşmesinin sebebi, uçağın taşıma ve ağırlık merkezlerine yakın oluşunuz.

Bunun anlamı şu: rüzgar, hava akımı, motorun yarattığı tork ve yerçekimi gibi kuvvetler, gökyüzünde uçağa etki ederek, ağırlık merkezi etrafında bir döndürme etkisi yaratmaya çalışıyor. Bu kuvvetler  uçağı hem yukarı hem aşağı yönde eşit derecede bastırıyor.

Uçağın ağırlık merkezini “uçağın ağırlığının ortalama konumu” olarak tanımlamak mümkün.Tüm ağırlıkların uçağa dağılmasının ardından, ağırlık merkezi, kanatların bir miktar önünde oluşuyor. Kanatlar, aynı zamanda uçağın yerden yükselmesini sağladığı için “taşıma merkezi” olarak adlandırılıyor.

Uçağın hem taşıma merkezi hem de ağırlık merkezinin buluştuğu nokta; yani kanadın biraz önündeki sıralarda oturmak, genellikle en sarsıntısız uçuşu size garanti ediyor.

İnsan vücudunun ağırlık merkezi, göbek kısmına yakındır. Bu yüzden birini taşımak zorunda kalırsak, bunu en rahat sırtınızda taşırsak gerçekleştiririz; burnunuzun ucunda değil! Durumu buna benzetmek mümkün.

Herhangi bir nedenden ötürü, sarsıntılı bir uçuş yaşamak istiyorsanız; uçağın arka tarafında, kuyruk kısmına olabildiğince yakın oturmanızı tavsiye ederiz.

(Visited 2.665 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info