Pilot Eğitiminde Yapay Zeka Teknolojisi

New York merkezli Flight Safety International, IBM ile işbirliği yaparak, pilotların uçuşun tüm aşamalarında kritik görevleri ve manevraları gerçekleştirirken yeteneklerini değerlendirmek için yapay zeka (AI) ve makine öğrenimi (ML) kullanan FlightSmart adında yeni ve tam entegre bir eğitim aracını kamuoyuna duyurdu. Yeni teknolojik ürün, niteliksel temelli öğretimin yerini; kanıt ve yetkinlik temelli eğitimin alma çabasının somut bir adımı.

FlightSmart’ı kullanan eğitmenler, şimdi gerçek zamanlı verilere erişerek, bir pilotun ya da pilot adayının, güçlü ve zayıf yönlerini kapsamlı bir şekilde anlayabilecek. Yeni teknoloji ile, eğitim ortamından elde edilen gelişmiş analizler ve toplanan veriler sayesinde performansı nesnel olarak ölçebilmek mümkün hale geliyor.

FlightSmart, kursiyerlere ve eğitmenlere anlaşılması kolay bir formatta önemli geri bildirimler sağlıyor.

İlgili Haber | Pilot Eğitimlerinde Güncel Yaklaşımlar

Teknoloji bu eğitim verilerini, belirlenen eksiklikleri gideren, özelleştirilmiş bir düzeltici eyleme dönüştürebilmek için kullanıyor. Eğitmenler ayrıca, sabit bir müfredatta yer alan, tekrarlanan faaliyetlerden ziyade iyileştirilmesi gereken alanlara odaklanan bir pilotun eğitim müfredatını optimize ederek eksiklikleri proaktif olarak ele alabiliyor.

Flight Safety International, FlightSmart’ın uyarlanabilir öğrenme için sağlam bir temel sağlaması ve öğrenciye özel bilgiler sunabilmesi özellikleri sayesinde;  hem ticari hem askeri uçaklar için aday ve deneyimli pilotların eğitimi için kullanımının son derece ideal olduğu görüşünde.

Flight Safety International, ABD Hava Kuvvetleri Hava Eğitim ve Öğretim Komutanlığı’ndan (AETC) ile FlightSmart için bir sözleşme de imzaladı. Anlaşma uyarınca, bu yeni teknoloji, Columbus Hava Kuvvetleri Üssü’nde 16 T-6A eğitim cihazında uygulanacak ve verim alınması durumunda, daha sonra diğer üslere de yayılmasının önü açılacak.

FlightSmart teknolojisinin, kullanım alanları ve hedef kitlesine, gelecekte bir gün uçak bakım teknisyenleri, insansız sistemlerin operatörlerinin eklenmesi bekleniyor.

İlgili Haber | Yolcu Uçaklarında Tek Pilot Dönemi Geliyor

Muhammed YILMAZ

adbanner