Pilot Lisansı Olmadan Uçurulabilecek Tek Kişilik eVTOL

Elektrikli, dikey iniş-kalkış yapabilen (eVTOL) hava aracı pazarındaki büyük oyuncuların çoğu, uçan taksiler, şık vertiportlar ve toplu taşıma sistemleri ile entegre bir taşımacılık ile havacılıkta büyük bir dönüşümün parçası olmayı planlarken, Jetson’ın daha basit hedefleri var. Geçtiğimiz hafta “kişisel elektrikli hava aracı” Jetson One’ı tanıtan İsveçli şirketin başkanı ve kurucusu Peter Ternström, “Sadece eğlenmek istiyoruz” diyor.

Ternström, “Büyük adamların büyük sorunları çözmesine yardımcı olmaktan mutlu olduklarını” söylerken, “Size beş dakikada uçağımızı uçurmayı öğretebiliriz. Bir jet ski ya da uçan bir scooter kadar kolay” diyecek kadar da iddialı.

Tek kişilik hava aracının sadeliği ve boyutu, ABD merkezli alıcıların pilot lisansına ihtiyaç duymayacağı ve hava aracının kullanımı için herhangi bir özel sertifika gerektirmeyeceği anlamına geliyor. Kullanıcılar, ultra hafif uçuş kurallarına uymak zorunda. Gece veya yoğun nüfuslu alanlarda veya havaalanlarının yakınında uçmaları yasak olacak. Bu kurallara uyulduğu takdirde Jetson One kalkışa hazır demektir.


İlgili Haber | eVTOL Hayali Gerçek Olacak mı?


Jetson, bu yeni hava aracı için, 2022’de 12 adet üretmeyi planlıyor. Üstelik bunlar şimdiden satılmış durumda. Şirket, üretimin en az iki katına çıkmasını beklediği 2023 için siparişler almaya da devam ediyor. Oluşan küçük çaplı arz ve artan talep, şirketin, hava aracının gelecekteki sahipleri konusunda seçici davranmasına izin veriyor.

Ternström, “istesek de istemesek, hava aracının ilk sahipleri, ürünün elçileri olacak. Yani, tercihen pilot lisansı olan bir grup tarafından uçaklarımızın satın alınmasını bekliyoruz.” demeyi ihmal etmiyor.

92.000 Dolar ödenerek bir kit şeklinde satın alınabilecek olan sekiz rotorlu, fly by wire teknolojisine sahip eVTOL, yaklaşık 86 kiloluk bir makine haline getirilmek çok büyük bir montaj yeteceği gerektirmeyecek.

Maksimum 95 kg taşıma kapasitesine sahip olacak eVTOL, bir motoru arızalansa bile uçmaya devam edebilecek. Diğer uçuş emniyeti özellikleri arasında modüler alüminyum çerçeve, balistik paraşüt sistemi ve engellerden kaçınma lidarı bulunuyor.

Jetson One, havalandıktan sonra, saatte maksimum 63 mil hızla ulaşabiliyor. Yaklaşık 20 dakika veya 20 mil menzile uçabiliyor. Saniyede 25 ft hızla yükselebilen eVTOL,  uçuş süresinin çoğunu yerden 15 ila 30 ft yükseklik aralığında gerçekleştirecek.

1983 tarihli Yıldız Savaşları: Bölüm VI – Jedi’ın Dönüşü’nde, hava aracıyla ormanın içinden hızla geçilen sahnelerde gördüğümüze benzer bir hava aracını andıran Jetson One ile insanlar landspeeder deneyimi yaşamak isteyecek gibi görünüyor.

adbanner