Pilot Otoparktaki Bariyere Neden Baltayla Saldırdı?

Havalimanlarında uygunsuz davranışlar sergileyen çok farklı türden insanlar görmeye alışık olsak da bu insanlar genellikle pilotlar olmuyor. Ancak bu kez durum farklı. United Havayolları’nda görev yapan bir pilot, Denver Havalimanı otoparkında, bariyerlere balta ile saldırdı.

United Havayolları’nda görev yapan 63 yaşındaki pilot Kenneth Henderson Jones, 2 Ağustos 2023’te Denver Uluslararası Havalimanı‘ndaki (DEN) kabahatler kanununa aykırı davranışı nedeniyle suçlanıyor. Elinde büyük bir baltayla arabasından inen pilotun,  otoparkın çıkış kapısındaki bariyeri kırana kadar tam 23 kez vurduğu anlar, kamera kayıtlarına yansıdı.

Olayı gören başka bir havalimanı çalışanı, pilotun elinden baltayı almaya çalıştı. Ancak bu hamle, ikili arasında fiziksel bir boğuşma başlamasına neden oldu. Sinirli pilot, baltayı ancak başka bir havaalanı çalışanı daha araya girdikten sonra bıraktı. Neyse ki bu fiziksel mücadelede yaralanan olmadı. Pilotun verdiği hasarın yaklaşık 700 Dolar olduğu tahmin ediliyor.

Olaydan bir süre sonra pilot, yakınlardaki bir arazide yakalandı ve kelepçelenerek polis merkezine götürüldü. Bir süre gözaltında kaldıktan sonra serbest bırakıldı. Pilotun, 25 Eylül 2023’te Adams County’deki yerel mahkemede hakim karşısına çıkması bekleniyor.

Havayolu da yaşanan bu olay üzerine, Boeing 757 ve Boeing 767 filosunda uçan pilotun uçuşlarını kesti. United Havayolları Kurumsal İletişim Müdürü Russel Carlton, konuyla ilgili şirket içinde de ayrı bir soruşturma başlattıkları ve bu süre içinde pilotun izine ayrıldığı bilgini paylaştı.

Pilot İfadesinde Ne Dedi?

Polis raporuna göre pilot, park kapısının açılmasını beklerken “sabrının taşma noktasına geldiğini” iddia etti. Çıkış gişelerinin her birinde sırada yaklaşık altı araba olduğunu söyleyen pilot, beklerken sabrının tükendiğini söyledi.

Havaalanı yöneticileri, çalışanların kullandığı otopark için izinli olmayan insanların bu uzun kuyruklara neden olduğunu ve bu konuda pek çok sorun yaşandığını iddia ediyor. Sinirli pilot “sürekli bekleme yaşayan herkes için sorunları kökten çözmeye çalıştığını” söyledi.

Öfke Nöbeti Çok Daha Korkunç Olaylara Sebep Olabilirdi

Tüm insanların, çeşitli zamanlarda sabrının sınırlarını zorlayan durumlara maruz kaldığı bir gerçek. Ancak herkesin her durumda böyle bir davranış sergilemesi söz konusu değil. Otoparkta sürekli beklemek zorunda kalan insanların da pilotun yaptığı bu davranışı tasvip etmediğini söylemek yanlış olmaz.

Bir pilotun kocaman bir baltayla, havaalanı otoparkında öfkelenip, bariyeri 23 kez vurarak kırması, ciddi bir öfke nöbetinin sonucu. Bu saldırganca davranış oldukça korkutucu. Pilotun, saldırganlık eylemi ile öfkesini bir insandan değil, bir nesneden çıkarmış olması sevindirici bir gelişme olarak yorumlanıyor.

Pilotun davranışı hiçbir şekilde mazur görülemez. Net bir şekilde zihinsel ve mental sağlığının gözden geçirilmesine ihtiyacı olduğu düşünülüyor.

adbanner