Pilot Uçuşa Sarhoş Gelirse Ne Olur?

ABD’li United Havayolları’nın 23 Temmuz 2023 Pazar günü Boeing 777-200 uçağıyla gerçekleştireceği UA331 sefer sayılı Paris (CDG) Washington (IAD) uçuşu, kaptan pilotun uçuşa sarhoş gelmesi nedeniyle iptal edildi. Pilot, Paris Charles de Gaulle Havalimanı’nda görevli polisler tarafından tutuklandı.

63 yaşındaki kaptan pilot, havalimanına geldiğinde, yasal alkol limitinin çok üzerindeydi. Havaalanında görevli güvenlik personeli, pilotun bariz sarhoşluk belirtileri gösterdiğini tespit etti. Pilot hafif sendeliyor, gözleri ve konuşmasından sarhoş olduğu anlaşılıyordu.

Pilota yapılan iki ayrı kan testinde, alkol seviyesi 0.056 ve 0.059 olarak ölçüldü. Fransa’daki düzenlemeler, otomobil kullanmak için yasal sınır olan 0,05’e kıyasla, pilotların kanındaki alkol seviyesini 0,02 ile sınırlandırıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde ise yasal sınır, pilotlar için 0,04 ve sürücüler için 0,08.

Yani United’ın kaptan pilotunun kanındaki alkol seviyesi, Fransa’dan kalkış yapacak bir uçağın pilotlarının kanında bulunması gereken alkol limitinin neredeyse üç katıydı.

Sorgu sırasında kaptan pilot, uçuştan önceki gece sadece iki bardak şarap içtiğini belirtti. Hakim, kaptan pilotun ne kadar içtiğine dair söylediklerine şüphe ile yaklaştı. “Uçak kazası olabilirdi, 267 yolcuyu riske attınız” diyerek, tutuklanması yönünde görüş bildirdi.

Duruşma sonunda, pilota altı ay ertelenmiş hapis, 4.500 Euro para cezası ve pilot lisansının bir yıl süreyle askıya alınması (yalnızca Avrupa Birliği ülkelerinde geçerli) şeklinde bir ceza verildi. verildi. Pilotun, Amerika Birleşik Devletleri’ne döndükten sonra, ekstra ceza ile karşı karşıya kalacağı düşünülüyor. Kariyerinin geleceği açısından, emekli olmasına birkaç yıl kalmış olmasının iyi olduğu söylenebilir.

Pilotlar Uçuşa Alkollü Gelebilir mi?

Havayolu şirketlerinde görev yapan pilotların da insan olduğu ve oldukça stresli bir iş yaptıkları düşünüldüğünde; depresyon, jetlag, uzun süre evden uzak kalma gibi sorunlarla başa çıkmak zorunda kalıyorlar. Bu nedenle, pilotların büyük bir çoğunluğu işlerini çok ciddiye alsa ve sorumluluk sahibi bireyler gibi davransa da bu durum, aralarında bazı çürük elmalar olabileceği gerçeğini değiştirmiyor.

United’ın kaptan pilotunun kanındaki alkol seviyesinin, 15 saatten uzun süre önce iki kadeh şarap ile olamayacağı aşikarken, bu tip bir açıklama yapmasının nasıl bir etkisi olacağını düşündüğü büyük bir soru işareti. Bu açıklamasının, cezasını azaltacağını düşünmesi oldukça düşündürücü.

United Havayolları 2019’da “bottle-to-throttle” olarak adlandırılan, pilotların uçuştan önce alkol almaları ile ilgili kuralını sıkılaştırdı. Yeni kurala göre United pilotlarının, son içkilerini göreve gelmeden en geç 12 saat önce içmiş olmaları gerekiyor.


İlgili İçerik | Pilotlar Alkollü Uçaabilir mi?


Kanda 0,056-0,059’luk alkol seviyesine sahip birinin gözle görülür şekilde sarhoş olduğunun fark edilmesine neden olması, pilotun alkole olan toleransının normalden daha düşük olduğunu gösterdiğine inanılıyor.

Alkol ve bazı ilaçları karıştırmanın da bu durumu ortaya çıkarmış olması muhtemel.

Konuyla ilgili bir başka soru işareti de, pilotun sarhoş olduğunu tespit eden kişinin, meslektaşları değil, havalimanındaki güvenlik personeli olması. Sarhoş pilot ile beraber aynı uçuşta görev yapacak uçucu ekibin, lobide ve havaalanına giden serviste pilotun durumunu fark edip etmediği ve eğer ettiyse neden aksiyon almadığı büyük bir soru işareti.

Havacılıkta Sarhoş Pilot Vakaları

Bu olaydan sadece birkaç hafta önce, Delta Havayolları’nın Boeing 767 uçağında görev yapan iki pilot, Newark’a yapılacak uçuş öncesi, pilotlar için yasal alkol limitini aştıkları gerekçesiyle Edinburgh Havalimanı’nda tutuklandı.

Belki de en unutulmaz sarhoş pilot olayı ise 2018’de Japan Airlines’in Boeing 777 uçağında görev yapan pilotun kanındaki 0,18 promil alkol seviyesiyle Londra Heathrow Havalimanı’na gelmesiydi.

adbanner