Pilotlar Manzara İçin Alçak Uçuş Yapabilir mi?

Pilotların bir şehre varış veya şehirden ayrılış uçuşu esnasında “manzaralı” bir rota izlemeyi talep etmeleri, karşılaşılabilir bir senaryo olabilir. Ancak bazen hava trafik kontrolörleri, böyle bir talebe hazırlıksız yakalanabiliyor. Ortaya da ilginç diyaloglar çıkıyor.

Aeromexico Havayolları’nın, Boeing 787 pilotu tarafından yapılan benzer bir talep, sosyal medyada ciddi bir ilgi gördü. 17 Ocak 2021 Pazar günü, gecenin geç saatlerinde, 26 sefer sayılı uçuşta Amsterdam’dan Mexico City’ye hareket edildi.

Saat 22:30 civarında, kokpit ile kule arasında şöyle bir diyalog yaşandı:

Pilot: “Amsterdam üzerinde 4000 feet ile görsel uçuş yapma şansımız var mı?”
Kontrolör: “Amsterdam’ın üzerinden 4000 feette uçmak mı? Talebinizi onaylıyor musunuz?”
Pilot: “Evet, istediğimiz bu.”
Kontrolör: “Hayır, bu mümkün değil efendim.”
Pilot: “Değil mi?”
Kontrolör: “Hayır, değil.”
Pilot: “Tamam, düşünüyordum çünkü neredeyse yakındık …”
Kontrolör: “Evet ama o zaman bütün Amsterdam uyanacak.”
Pilot: “Hah, tamam, yine de teşekkürler.”
Kontrolör: “Bir dahaki sefere her şey açıkken Amsterdam’ı ziyaret etmeniz gerekiyor.”

Pilot ve kontrolör arasındaki konuşmayı dinlemek isteyenler için:

Pek çok pilot bu tip talepler ile ilgili olarak “sormaktan zarar gelmez” yaklaşımını benimsiyor. Özellikle de potansiyel olarak görülebilecek harika bir manzara durumu varsa. Ancak, bu seferki talep, Pazar günü saat 23:00 civarında yapıldığı için, alışılmışın dışında bir durum oldu. Özellikle katı havaalanı kuralları, sokağa çıkma yasakları ve gürültü azaltma politikalarıyla bilinen Avrupa’nın merkezindeki bir şehirde pek mümkün olamayacak bir talepti.

Sonuç olarak, pilotların hem kendilerine hem de yolculara özel bir manzara sunabilmek için ellerinden geleni yapması her zaman güzeldir. Bu talep, bazı havalimanları için özellikle yaygındır ve genellikle kabul edilir. Ancak, Pazar gecesi 23:00, Amsterdam üzerinde alçak uçuş yapmak için ideal bir zaman dilimi değil. Pilotun sempatik talebi ve kontrolörün şaşkınlıkla verdiği tepkileri ise bu olayı daha eğlenceli hale getirmiş.

adbanner