Monarch Airlines’i Yeniden Canlandırma Faaliyetleri Neden Durduruldu?

İngiliz Monarch Havayolları’nın yeniden gökyüzü ile buluşturulmasını amaçlayan planlar, başlangıç sermayesinin beklenenden daha hızlı tükenmesi nedeniyle durduruldu. Finansal türbülansa giren yeni Monarch Havayolları’nın yönetim kurulu, şirketi yeniden canlandırma çabalarını sürdürebilmek için, şirketin kısmen elden çıkarılması da dahil olmak üzere, tüm seçenekleri değerlendiriyor. Bu gelişme, yeni marka iletişimi ve havayolunun yeni renklerinin ortaya çıkması ile Daniel Ellingham’ın, yönetim kurulu başkanı olarak atanmasından kısa bir süre sonra yaşandı.

İngilizlerin ironik tatil havayolu Monarch Airlines’ın yeniden canlandırılacağının duyurulmasından sadece iki hafta sonra, proje askıya alınmak zorunda kalındı. 31 Ağustos’ta yapılan bir açıklama, başlangıç finansmanının, yönetim kurulunun öngördüğünden çok daha hızlı tükendiğini ortaya çıkardı. Açıklamada, “Mevcut aşamada, yakın gelecekte ilerlemek için pratik bir seçeneğimiz yok” ifadelerine yer verildi.

Yeniden lansman sürecindeki bu ani duraklama, şirkete ait sermayenin kısmi olarak elden çıkarılması gibi alternatif stratejilerin de masaya getirilmesine yol açtı. Duyuru, Monarch Airlines’ın yeni markalaşma süreci ve uçaklarının yenilenen dış görünümü ile ilgili yapılan açıklamaların hemen ardından geldi. Bu yeni aksaklık, başlangıçta Airbus A320 ailesi uçaklardan oluşan bir filoyla 2024 ortasına kadar operasyonlara başlamış olmayı hedefleyen havayolunun zaman çizelgesini bozdu.

Daniel Ellingham yakın zamanda hem Monarch Airlines hem de kardeş şirketi Monarch Holidays’in üst yöneticisi ve fiili yönetim kurulu başkanı olarak seçilmişti. Görevi, havayolunun gökyüzüne dönüş duyurusuyla aynı zamana denk geldi. Ellingham, önümüzdeki birkaç yıl içinde operasyonel kapasiteye ulaşmaya yönelik planlar yaptığını duyurmuştu.

Bir zamanlar İngilizlerin, tatil seyahati pazarında çok güçlü bir aktör olan Monarch Airlines, 2017’de iflas etti. Son iki yıllık faaliyeti sırasında, havayolu, tarifeli hizmetlere odaklanmak için charter modelinden uzaklaşmıştı. Yaşanan son gelişmeler, bir zamanlar Birleşik Krallık eğlence pazarına hizmet verme konusunda uzun bir geçmişe sahip olan Monarch markasını yeniden canlandırmaya yönelik iddialı planlara gölge düşürdü.

adbanner