Pilotların Gördüğü Gizemli Uçan Cisim

Son dönemde, havacılık ile ilgili tuhaf hikayeler ve bir türlü çözülemeyen esrarengiz olaylar listesinde üst sıralara doğru tırmanan şey, Los Angeles’a uçan pilotların gördüğü gizemli Jet Pack… 

30 Ağustos 2020’de, American Airlines pilotlarından biri, şaşırmış vaziyette Los Angeles Havalimanı kulesine, 3000 feet irtifada jet pack olduğunu tahmin ettiği bir uçan cisim gördüğünü söyledi. Aynı gün Sky West ve JetBlue pilotları da son yaklaşma sahasının 10 mil kadar içinde ve 3000 feet irtifada bir jetpack ile karşılaştıklarını iletti. Ardından 14 Ekim 2020’de Taipei’den gelen bir China Airlines pilotu, yaklaşma sırasında 6000 feet gibi olağanüstü bir irtifada jetpack benzeri uçan bir cisim gördüğünü bildirdi. Ancak bunun jet pack olduğundan kesin emin olmadığını söyledi.

FAA ve FBI tarafından o günden bu yana yapılan derinlemesine araştırmalar neticesinde somut bir sonuca ulaşamadı. Dünyanın en yoğun hava trafiklerinden birine sahip olan Los Angeles’ta, ticari uçaklardan sadece yüzlerce metre uzakta, tehlikeli ve pervasız şekilde bir cisim uçuyor ama pilotların ne gördüğü ya da bu cismin ne olduğu bir türlü belirlenemiyordu.

Aralık ayında ise Palos Verdes açıklarındaki eğitim alanında Sling Pilot Akademisi’nin eğitim uçuşlarından biri sırasında Pasifik Okyanusu üzerinde bir video çekildi. Eğitim uçuşu gerçekleştiren ekip, kendilerine doğru uçan jet pack görünümlü uçan bir cismi fark etti. Yaklaşık 3.000 feet irtifada ters yönde hareket eden cisim, uçağın sağ tarafından geçti ve gözden kaybolana kadar yoluna devam etti.

Eğitim alanı için kullanılan radyo kanalında uçan nesne ile ilgili herhangi bir bilgi veya nesne ile hiçbir iletişim yoktu. Bu nedenle pilotlar, durumu FAA’e bildirdi. Ancak eklenecek herhangi bir detay olmadığı için resmi bir rapor tutulamadı. Yani bu defa kameralara bile yakalanan bu fenomen, yine tam olarak tanımlanamadı.

JETPACK İHTİMALİ AZALIYOR!

Yaklaşık 3.000 feet irtifada, özellikle de kanat benzeri taşıma kuvveti oluşturacak yüzeye sahip olmayan bir jetpack ile okyanusun üzerinde uçan bir adam pek mantıklı bir senaryo gibi görünmüyor. Zira mevcut jet packler kısa menzillere sahip ve özellikle yoğun hava sahalarında, binlerce feet irtifada uçacak şekilde donatıldıklarını söylemek imkansız. Bu nedenle seçenekler ciddi şekilde daralıyor.

Olayların yaşandığı günden beri şüpheliler listesinde yer alan, yerel kişisel hava araçları üreticisi Jetpack Aviation’ın baş test pilotu David Mayman, aylardır uçuş yapmadıkları konusunda yetkilileri ikna etmekle uğraşıyor. Mayman ayrıca soruşturmayı yürüten ekibe, herhangi bir jetpack operatörünün 3000 feete çıkamayacağını, çıksa bile uzun süre bu irtifada uçuşu sürdüremeyeceğini söylüyor.

ŞİŞME JETPACK OLABİLİR!

Bu gizemli olay ile ilgili son dönemde bir gelişme yaşandı. Pilotların gördüğü şeyin, Jetpack teçhizatı ve kıyafetleri giydirilmiş şişme adam görünümündeki bir drone olabileceği ihtimali belirdi. Pilotların gördüğü uçan cisim, şişme jetpack taşıyan bir drone olabilir.

Radyo kontrollü uçan cihazlara meraklı Alman Ralph Kayser tarafından üretilen özel yapım bir drone ile ilgili YouTube’daki 2019 tarihli görüntüler, iddiaların doğru olabileceğini gösteriyor. Ralph Kayser videoda bu uçan adamı, paintball kıyafeti içine bantla paketlenmiş bir balon olarak tanımlıyor. Hafif, fiberglas bir kask ve vinil botlar ile tasarımı tamamladığını söylüyor. 3,5 kilogramlık “adamının” 3000mAh’lık LiPo Lityum Polimer pillerle 8 dakika uçabildiğini anlatıyor.

Eylül ayında 3000 feet irtifada jetpack gördüğünü iddia eden American Airlines pilotu ile daha sonra yapılan bir görüşmede, gördüğü şeyin tam olarak bu videodaki drone gibi olduğunu söyledi. Bu gizemli uçan cismin, jetpack gibi görünen bir drone olması ihtimali giderek güçleniyor.

YANIT BEKLEYEN SORULAR!

Şimdi artık soruşturmayı yürüten yetkililerin yanıt bulmak zorunda olduğu başka sorular var. Neden birileri, inanılmaz derecede tehlikeli ve sıra dışı olarak kabul edebileceğimiz, okyanus üzerinde jetpack uçuşu yapsın? Bunu yapmak için alınacak riske değecek ne elde edilebilir? Hiç de ucuz ya da basit olmayan böylesi bir drone ile yapılan uçuşlarla ne amaçlanıyor olabilir?

Kalabalık bir bölgenin üzerinden uçarak insanları etkilemek gibi bir amacı olmadığı kesin. Çünkü kimsenin onu fark edemeyeceği okyanus üzerinde yüksek irtifalarda uçuş gerçekleştiriyor. Jetpack veya şişme jetpack görünümlü drone dikkat çeken bir şey olduğuna göre, aylardır nasıl tek bir kişi bile onu tanıyorum veya bu kişinin jetpack içinde kalkışını veya inişini gördüm diye bir bildirimde bulunmadı ya da sosyal medyada bu konuda herhangi bir paylaşım yapılmadı?

Yasak bir alanda jet pack ile uçmanın ya da drone uçurmanın çok ciddi cezai yaptırımları olacağını bilen biri olduğu varsayımı ile bunu neden yaptığını anlamak gerçekten zor. Bakalım bu konunun arkasından başka hangi detaylar çıkacak? Hep birlikte göreceğiz.

adbanner