Portekiz Hükümeti TAP Air CEO'sunu Neden Görevden Aldı? | Boarding Info

Written by 23:28 Güncel-Gündem, HAVACILIK

Portekiz Hükümeti TAP Air CEO’sunu Neden Görevden Aldı?

Ülkenin ulusal havayolu şirketi TAP Air Portugal’ın sahibi olan Portekiz hükümeti, eski yöneticilere illegal kıdem tazminatı ödenmesini de içeren bir dizi skandalın ortaya çıkmasının ardından, havayolunun Yönetimi Kurulu ve İcra Kurulu Başkanı’nı görevden aldı.

Haber, 6 Mart 2023’te, Portekiz Maliye Bakanı Fernando Medina tarafından duyuruldu. Medina, havayolunun sahibi olan Portekiz hükümeti tarafından yayımlanan bir belgeyle, TAP Air’in yönetiminde değişikliğe yol açan olayları kronolojik olarak özetledi.

Havayolu eski yöneticilerinden Alexandra Reis’in işine son verilme süreci, bakanlık tarafından değerlendirilerek, usulsüz bulundu. Fernando Medina, TAP Air ile Alexandra Reis arasında imzalanan anlaşmanın “geçersiz” olduğunu ilan etti.

Maliye Bakanlığı’na yanıt veren bir denetim makamı olan Portekiz Inspeção-Geral de Finanças (Maliye Genel Müfettişliği, IGF) de yapılan anlaşmayı inceledi ve Reis’in havayolu ile olan sözleşmesinin feshedilmesinin ardından aldığı 450.110 Euro’luk tazminatın iade edilmesini tavsiye etti.

Bu gelişmeler üzerine Portekiz Hükümeti, havayolunun Yönetim Kurulu Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı’nı haklı nedenle görevden almaya karar verdi. Yerel milletvekillerinin, aynı zamanda İcra Komitesi Başkanı olacak yeni Yönetim Kurulu Başkanını belirleyeceği duyuruldu.

Kısa süre sonra, yapılan yeni bir açıklamayla, eski CEO Christine Ourmières-Widener ve Yönetim Kurulu Başkanı Manuel Beja’nın yerini alacak kişinin, Luis Rodrigues olduğu duyuruldu. Rodrigues, daha önce Azor Takımadaları merkezli operasyonlar yapan Portekizli havayolu şirketi olan SATA Air Açores’in CEO’su olarak görev yapmıştı.

Portekiz Maliye Bakanı Fernando Medina, iki yöneticinin görevden alınması ve Rodrigues’in atanması kararıyla, havayolunun artık “kendi temellerine odaklanması” ve “ülkenin refahı için stratejik bir öneme sahip olan şirketin kurtarılması ile sürdürülebilirliği” için gerekli adımları atması gerektiğini söyledi.

İlgili HaberAir France-KLM, TAP Air Portugal’i Satın Almak İstiyor

(Visited 14 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info