Portekizli TAP Air İçin Hangi Havayolları Teklif Verecek?

Lufthansa, IAG Grubu ve Air France-KLM, stratejik genişleme planları doğrultusunda, Portekiz’in ulusal havayolu TAP Air’in çoğunluk hissesini satın almak için teklif vermenin hesaplarını yapıyor. İlgilenen potansiyel alıcılar, özellikle Latin Amerika’da pazar payını genişletmek ve operasyonlarını ölçeklendirmek için bu hamleyi, stratejik bir fırsat olarak görüyor. TAP Air’in tüm potansiyel alıcı, havayolunun Brezilya, Amerika Birleşik Devletleri ve Afrika’ya yaptığı kazançlı uçuş rotalarına büyük ilgi duyuyor.

Avrupa havacılık endüstrisinin üç büyük aktörü, Lufthansa, IAG ve Air France&KLM, Eylül ayında TAP Havayolları’nın çoğunluk hissesini satın almak için, teklif yapmaya hazırlanıyor. Portekiz hükümetinin havayolunu değerlemesi, ihale açılış fiyatının belirlemesi ve havayolunun devlet mülkiyeti kapsamında kalacak kısmına ilişkin açıklamalar hakkında bekleyiş sürüyor.

Bu satın alma işlemi ile ilgilenen tüm potansiyel adayların beklentisi birbirinden farklı. Avusturya Havayolları, Brüksel Havayolları, Eurowings ve Swiss’in de sahibi olan Lufthansa Grubu, şu an pazarın en güçlü aktörlerinden biri. Geçtiğimiz yıl 100 milyondan fazla yolcu taşıyan grup, TAP’ı satın alması halinde, pandemi öncesi (2019’da) taşıdığı yolcu sayılarının üzerine, yaklaşık 17 milyon yolcu daha ekleyebilir.

British Airways, Iberia, Aer Lingus ve Vueling’in sahini IAG ise TAP’ı bünyesine katabilirse, 2022 verilerine göre, taşıdığı 108,5 milyon yolcuyla Avrupa’nın en büyük havayolu grubu olan Lufthansa’yı geride bırakabilir.

İlgili taraflar, potansiyel anlaşmayı, yalnızca bir pazar birleştirme hamlesi olarak değil, aynı zamanda hedef uçuş ağlarını genişletmek ve özellikle Latin Amerika’ya erişimi artırma fırsatı olarak görüyor.

Potansiyel alıcılar arasında büyüme potansiyeli en yüksek olan Air France-KLM gibi görünüyor. Grubun TAP’ı satın alması halinde, yıllık yolcu rakamı %16,5 artarak, yaklaşık 52 milyona ulaşabilir.

KLM, Portekiz hükümetinin 2021’de TAP’ı yeniden satın almasının ardından, teklifini hazırlamaya yardımcı olmak için hukuk, finans ve iletişim firmalarıyla bağlantı kurdu.

Portekiz hükümeti, yapılacak anlaşmanın, bazı şartların uygun olması durumunda gerçekleşeceğinin sinyalini verdi. Hükümet, TAP markasının korunması, Lizbon’un merkez havaalanı olarak kalması, uçakların bakım işlerinin Lizbon’da devam etmesi ve mevcut birçok uçuş güzergahının muhafaza edilmesi konusunda ısrar ediyor.

adbanner