Protestocular Kendilerini Özel Jetlere Zincirledi

Avrupa’nın en büyük özel jet fuarı EBACE’ye gelen iklim aktivisti ve protestocular, Cenevre Havalimanı’nın geçici olarak kapanmasına neden oldu.

Çeşitli çevreci kampanya gruplarından protestocular, her yıl Cenevre’de düzenlenen Avrupa İş Havacılığı Kongresi ve Fuarı EBACE’de bu yıl sergilenen özel jetlere kendilerini zincir ve kelepçelerle bağladı. Üç gün sürecek etkinlikte görev yapan personel,  protestocuları sergi alanından uzaklaştırmaya çalışırken resmedildi.

Protesto organizatörlerine göre Greenpeace, Stay Grounded, Extinction Rebellion, Scientist Rebellion ve diğer iklim savunucusu gruplardan yaklaşık yüz aktivist fuarda eylem düzenledi.

Cenevre Havalimanı sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, “Piste insan akını yaşanması nedeniyle Genève Aéroport’ta hava trafiği geçici olarak kesintiye uğradı.” bilgisi yer aldı. Havaalanında uçuş operasyonları daha sonra tekrar noromale döndü.

Protestocular uçaklara uyarı etiketleri asarak, onları “zehirli cisimler” olarak tanımladı “Özel jetler geleceğimizi yakıyor” şeklinde uyarılarda bulundu.

“Birçok insan artık yiyecek parası bulamaz ya da kirasını ödeyemezken, buna bir son vermezsek, süper zenginler gezegenimizi mahvediyor. Özel jetleri yasaklamanın yanı sıra, sık uçuşu yapan kişileri ödüllendiren değil; bunun yerine sık uçan yolcuları ekstra vergilendiren, mil programlarına son vermenin zamanı geldi.“

200’den fazla üye kuruluşu bir araya getiren bir ağa sahip olan Stay Grounded’ın kampanyacısı Mira Kapfinger, adil iklim çözümlerine ihtiyacımız olduğu görüşünde.

Kampanya grupları tarafından atıfta bulunulan çeşitli araştırmalara göre, özel jetler, yolcu-kilometre başına ticari bir uçağa göre yaklaşık 10 kat daha fazla CO2 üretiyor.

Mart 2023’te Greenpeace, özel jetlerin kirlilik üzerindeki etkisini inceleyen bir rapor hazırlattı. Hollandalı çevre danışmanlığı şirketi CE Delft tarafından hazırlanan ‘Avrupa’da özel havacılığın CO2 emisyonları’ raporu, özel jetlerin 2022’de yaklaşık 3.385.538 ton CO2 emisyonu yaydığını iddia etti. Bu, 2021’in iki katından fazla.

Araştırma ayrıca, Avrupa’da özel jet ile gerçekleştirilen toplam uçuş sayısının, 2021’deki uçuş sayısına göre 1,5 kattan daha fazla arttığını ve 572.806’ya ulaştığını gösteriyor.

Raporun yayınlanmasının ardından, Avrupa İş Havacılığı Derneği (EBAA) rapordaki bulgulara karşılık verdi. EBBA, Greenpeace’yi, “iş havacılığı hakkında yanıltıcı veriler yaymakla” ve pandemi öncesine ait bilgileri dikkate almayarak “çarpık bir tablo” oluşturmakla suçladı. EBBA, Avrupa iş havacılığının raporun öne sürdüğü gibi %64 yerine 2019’dan Ocak 2023’e kadar %7 büyüdüğünü iddia ediyor.

adbanner