Qantas’ın Yeni Uçuş Emniyet Videosu Neden Eleştiriliyor?

Avustralya’nın ulusal havayolu Qantas, yeni uçuş emniyet videosunu yayınladı. Video, hem çok uzun olması hem de içeriği nedeniyle, pek çok kişi tarafından ciddi şekilde eleştirildi.

Qantas’ın yeni emniyet videosunda, havayolunun hem personeli hem de sık uçan yolcuları, dünyanın dört bir yanındaki fakrlı destinasyonlarda gösteriliyor. Özellikle Qantas pilotları, kabin ekibi ve müşteri hizmetleri temsilcilerinin yanı sıra, Qantas’ın Sık Uçan Yolcu programının üyeleri de bu filmde yer alıyor.

Herkesin kendi “sihirli” destinasyonuyla ilgili emniyet bilgilerini paylaştığı videoda, toplam 14 farklı nokta yer alıyor. Çekimlerin toplam 40 gün sürdüğü biliniyor. Videoda yer verilen destinasyonlar yalnızca Avustralya’da değil. Finlandiya’dan İtalya’ya; Meksika’dan, Fas’a; Yeni Zelanda’dan Amerika Birleşik Devletleri’ne kadar, dünyanın her yerinden destinasyona, videoda yer verildi:

İşte videoda yer alan noktalar:

 • Litchfield Ulusal Parkı, Northern Territory
 • Milford Sound, Yeni Zelanda
 • Los Angeles, ABD
 • Cabo San Lucas, Meksika
 • Ningaloo Reef, Batı Australia
 • Jaipur, Hindistan
 • Freycinet, Tazmanya
 • Lapland, Finlandiya
 • Seul, Güney Korea
 • Marrakesh, Faş
 • Roma, Italya
 • Paris, Francsa
 • Sydney, Yeni Güney Galler
 • Noosa, Queensland

Qantas Müşteri Şefi Catriona Larritt, yeni video ile ilgili görüşlerini şu şekilde anlatıyor: “Her şeyden önce video, yolcularımızı emniyet prosedürlerine alıştırmakla ilgili hazırlandı. Biz de videoyu, yolcular için mümkün olduğunca ilgi çekici hale getirmeye çalıştık. Yalnızca emniyet ile ilgili mesajını iletmekle kalmayıp, aynı zamanda insanlara Avustralya ve ötesinde henüz deneyimlemedikleri destinasyonları keşfetme konusunda ilham vererek, seyahat ve turizmi teşvik etmek için, çok seyahat eden ekip üyelerimizi ve müşterilerimizi öne çıkarmaktan gurur duyuyoruz.”

Yeni video, 12 farklı dil de dahil olmak üzere, 75 farklı versiyonla, Qantas filosunda aşamalı olarak yayınlanacak.

Yeni uçuş emniyeti videosu, 2020’den beri Qantas uçaklarında gösterilen ve havayolunun Yüzüncü Yılı temalı videonun yerini alacak..

Qantas’ın Yeni Emniyet Videosu Beğenilmedi

Her ne kadar videodaki insanlar ve vurguladıkları destinasyonların hepsi çok hoş görünüyor olsa da bu video, herkesin uçuştan önce pür dikkat izlemesi gereken bir emniyet videosu gibi olmadığı gerekçesiyle, pek çok kişi tarafından tepkiyle karşılandı.

Uçuş emniyet videosunun çevrimiçi olarak yayınlanan, tek dilde hazırlanan versiyonu, yaklaşık 10 dakika uzunluğunda. Sosyal medya üzerinden, emniyet videosu için yapılan eleştiriler de genel olarak, videonun aşırı uzun olduğu yönünde birleşiyor. Bu videonun sadece uçuş emniyetine odaklanması gerektiğini söyleyenlerin sayısı oldukça fazla.

Bazı havayollarının varış noktası temalı emniyet videolarına sahip olması normal olsa da bu tip videoların odak noktası, genellikle havayolunun kendi ülkesinden veya uçuş yaptığı varış noktaları arasından seçiliyor. Ancak Qantas, bu videoda uçmadığı birçok yeri de öne çıkarıyor.

Bu tür videolarda aktarılan emniyet prosedürlerinin önemi göz önüne alındığında, yolcuların endişeleri son derece makul görünüyor. Bu kadar uzun bir videoda, yolcuların dikkati dağılabilir ve oradaki bilgileri akılda tutamayabilir. Sky News ayrıca videonun hiçbir yerinde bir Qantas uçağının görünmediğini, bunun yerine karakterlerin çeşitli yerlerde araba ve tekneyle seyahat ederken görüldüğünü belirtiyor. Bu da eleştirilerin bir başka noktası.

Qantas’ın son birkaç yılda yaşadığı tüm sorunlar göz önüne alındığında, emniyet videosuna insani dokunuşlar eklenerek, markanın itibarının yeniden toparlanmasının amaçlandığı da iddialar arasında.

Videoda kullanılan dil için de eleştiriler var. İngilizce konuşmayanların kafa karışıklığı yaşayabileceği söyleniyor. Emniyet talimatlarının ne kadar soyut bir şekilde, videonun içine serpiştirildiği göz önüne alındığında, video kısaltılmış olsa bile, insanların emniyet kemerini nasıl takacaklarını veya can yeleği nasıl giyeceklerini anlamaları için 14 farklı varış noktası göstermenin ne anlamı var? sorusuna yanıt aranıyor…

Qantas’ın yeni emniyet videosu, bu kadar yoğun tepki aldıktan sonra, havayolu sosyal medya üzerinden bir açıklama yaparak, durumu açıklığa kavuşturdu. “Bu, emniyet videomuzun yalnızca online görüntülemeye yönelik hazırlanan, genişletilmiş bir versiyonudur. Uçak içinde yolculara gösterilecek versiyonu oldukça yoğun ve kısa olacaktır.” ifadeleri kullanıldı.


İlgili İçerik | Koltuğunuzun Gözündeki Uçuş Emniyet Kartları Nasıl Hazırlanıyor?

adbanner