Qantas’tan Havacılığın Geleceği İçin 50 Milyon Dolar’lık Yatırım!

Avustralyalı Qantas Grubu, 2050 yılına kadar net emisyonlarını sıfıra indirerek, havacılık endüstrisini daha sürdürülebilir hale getirmeyi taahhüt etti. Bu hedefe ulaşmak için grup, önümüzdeki on yılda 50 milyon doların üzerinde yatırım yapacak.

Havacılık endüstrisi, küresel CO2 emisyonlarının yaklaşık yüzde 2’sini oluşturuyor. Bu nedenle, 2050 yılına kadar havacılık endüstrisinin ortak kararı bu emisyonları yarı yarıya azaltabilmek. Qantas ise bu konuda bir adım daha ileri giderek; yaptığı daha agresif planlarla bu hedefi aştı.

Grubu oluşturan havayolları; Qantas, Jetstar Australia, Air New Zealand, QantasLink ve Qantas Freight, 2020’den itibaren yerel ve uluslararası operasyonlardan kaynaklanan emisyonlardaki tüm büyümeyi dengeleyecek. Bu hedef şu an geliştirilme aşamasındaki “Sunrise Projesi” için de geçerlidir.

Sürdürülebilir Gelecek İçin Sürdürülebilir Yakıt

Qantas, ayrıca sürdürülebilir havacılık yakıtının geliştirilmesi üzerine çalışmalar yapıyor. Sürdürülebilir havacılık yakıtı, geleneksel jet yakıtına kıyasla karbon emisyonlarını yüzde seksen oranında azaltabiliyor. Ancak şu anda neredeyse fiyatı; geleneksel yakıtın iki katı.

İlgili Haber | 12 Gün Süren Uçuş Nasıl 17 Saate İndi?

Sürdürülebilir yakıt maliyetlerini azaltma çabalarının yanı sıra, Qantas, daha eski uçakları daha yakıt verimli uçaklarla değiştirerek filo modernizasyonuna büyük bir yatırım yapıyor. 2020’nin sonuna kadar Boeing 747 filosunun yerine yakıt tasarrufu yüksek Boeing 787 Dreamliner’ın alması planlanıyor. Ayrıca Qantas, tek motorla taksi yapma ve yakıt tasarrufu adına daha akıllı uçuş planlama gibi verimli operasyonlara da çeşitli yatırım yapıyor.

Qantas Group CEO’su Alan Joyce, ’emisyonlar ve iklim değişikliği ile ilgili endişeler gerçek. Ancak hava yolculuğunun topluma ve ekonomiye yaptığı katkıyı da göz ardı etmek mümkün değil. Endüstri, karbon ayak izini azaltabilmek için çok yol kat etti ve buradaki çözüm kolaya kaçarak “daha az uçmak” değil, daha sürdürülebilir hale getirmek’ diyor.

İlgili Haber | Dünyanın En Uzun Uçuşu Testi Geçti! 

Muhammed YILMAZ

adbanner