Qatar Airways Tarihi Uçuşunu Yaptı!

Qatar Airways’in, Airbus A350 uçağıyla, Doha’dan Johannesburg’a gerçekleştirdiği uçuş, Orta Doğu’da bir dönüm noktası oldu. Katar’ın bayrak taşıyıcısı, bu tarihi uçuşta, Haziran 2017’den bu yana ilk kez, Suudi Arabistan hava sahasını kullandı.

FlightRadar24.com’a göre QR 1365 sefer sayılı uçuş için, Hamad Havalimanı’ndan 20:45’te kalkışını yapan A350, yerel saatle 04: 35’te Johannesburg OR Tambo Havalimanı’na indi. A350’nin uçuş rotası, Suudi Arabistan hava sahasından geçecek şekilde planlandı.

Bir önceki gün aynı rotada gerçekleştirilen uçuş (son üç buçuk yıldır olduğu gibi) bambaşka bir rotaya sahipti. Kalkışın ardından Qatar Airways uçakları doğuya doğru ilerleyip Basra Körfezi’ni geçiyor; güneyde Umman üzerinden devam edip, Arap Denizi’ni ve ardından Afrika’nın doğu kıyısını aştıktan sonra Johannesburg’a varabiliyordu.

Suudi Arabistan yönetiminin, Katar’a uyguladığı blokaj kararını kaldıracağını duyurmasının ardından, Qatar Airways uçaklarının, birçok varış noktasına ulaşmak için uzun ve dolambaçlı bir rotayı kullanması gerekmeyecek. Dünyanın her yerinden yolcuları, birbirinden bağımsız noktalara ulaştırma vizyonu olan bir havayolu için, uygulanan blokaj kararı, rakiplerine karşı büyük bir dezavantajdı.


İlgili Haber | Orta Doğu’da Hava Sahası Krizinin Çözümü Qatar Airways’e Yarayacak


Körfez Bölgesi’ndeki 4 ülkenin, Katar’a uyguladıkları blokajı kaldırma kararı, Orta Doğu’daki ülkeler arasında daha fazla uçuş operasyonu olacağı anlamına geliyor. Katar, bir kez daha Suudi Arabistan, Mısır, BAE ve Bahreyn’ uçmaya başlayacak. Bu ülkelerde, Dubai, Abu Dabi, Manama ve Cidde gibi yolcu potansiyeli üst düzey merkezler bulunuyor.

Geçmişte, Qatar Airways CEO’su Akbar Al Baker, yasadışı olarak adlandırdığı blokaj nedeniyle yaşadığı hayal kırıklığından sık sık bahsetmişti. Ancak ilgili milletlerden bahsederken, kapının komşularına her zaman açık olduğunu ifade etti. Gerginliklerin sona ermesinin ardından, Qatar Airways, hiç vakit kaybetmedi ve uçuş rotalarını güncelledi.

Katar Havayolları, Orta Doğu’daki ilişkilerin normalleşmesinden en karlı çıkacak şirket. Yaşanan bu gelişme, Qatar Airways için 2021 yılına çok güçlü ve moralli bir başlangıç oldu. Pandemi nedeniyle geçtiğimiz yıl, sektörün tüm aktörleri gibi onlar da çok büyük zorluklarla karşılaşmıştı.

 

adbanner