Roma'nın Bilinmeyenleri | Boarding Info

Written by 00:55 Destinasyon, SEYAHAT

Roma’nın Bilinmeyenleri

Roma… Gezegenimizin en popüler şehirlerinden biri. Tarihsel birikimi ve eşsiz yapıları ile yılda ortalama, 20.4 milyon ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor. “Eternal City” yani “Sonsuz Şehir” olarak bilinen Roma’ya dair pek kimsenin bilmediği birkaç sır ister misiniz?⤵️

Şehir 7 Tepeli Değil❗️
Roma’nın herkesçe bilinen ve Tiber’in doğusunda yükselen 7 tepesi var: Aventine, Caelian, Capitoline, Esquiline, Palatine, Quirinal ve Viminal. Oysa günümüz Romasında, nehrin güney batı tarafında Janiculum ve Vatikan’ın kuzeyinde Monte Mario başta olmak üzere çok sayıda tepe bulunuyor.

İspanyol Merdivenleri İspanyol Değil❗️
Fransız diplomat Etienne Gueffier finanse etmiş; iki İtalyan Mimar Francesco de Sanctis ve Alessandro Specchi merdivenleri yapmış. Yapıldığı dönemde İspanyol Büyükelçiliği orada olduğu için ismi o şekilde kalmış.

Aşk Çeşmesi Para Basıyor❗️
Her gün ortalama 3000 Euro’nun atıldığı Aşk Çeşmesi’nden 2002’de Roberto Cercelletta isimli biri süzgeç yardımıyla para çalarken yakalanıp tutuklanmış. Şuan havuzdan akşamları toplanan paralar yardım kuruluşlarına gidiyor

Colloseum’un Adı Farklı❗️
MS 72-80 arasında inşa edildiğinde adı Amphitheatrium Flavium imiş. Sebebi imparatorluğun Flavian hanedanlığı tarafından yaptırılması

Villa Borghese En Büyük Değil❗️
Şehrin içinde hoş vakit geçirip yürüyüş yapabileceğiniz Villa Borghese, şehrin sanılanın aksine en büyük değil; 3. büyük parkı. En büyük park Villa Doria Pamphili.

Kent Hala Biraz Faşist❗️
1922-1943 yılları arasında ülkeyi yöneten Musollini dönemine ait “Köşeli Colleseum” olarak adlandırılan kübik binalar hala şehrin her yerinde. Hatta biri de şuanki Dışişleri Bakanlığı’nın binası.

Roma’yı Kuranlar Romalı Değil❗️
Roma Mitolojisi’ne göre Roma’yı M.Ö. 21 Nisan 753 günü kuranlar ve şehrin ilk sakinleri Romulus ve Remus kardeşler. Ataları, Truva’dan kaçan Afrodit’in oğlu Prens Aeneas olan bu ikili, Roma’yı kuranlara dair önemli bir fikir veriyor.

(Visited 205 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info