Rota Rehberi (8-14 Kasım 2021)

American Airlines 10 Yıl Sonra Hindistan’da!

American Airlines, New York JFK Havalimanı’ndan, Hindistan’ın başkenti Delhi’ye uçan havayolları arasındaki yerini aldı. Haftada yedi kez gerçekleştirilecek AA292 sefer sayılı uçuş için JFK’den 18:51’de kalkan uçak, ertesi akşam 20:30’da Hindistan’a iniyor. AA293 sefer sayılı dönüş uçuşu için, Delhi’den 00:55’te teker kesip ve 07:04’te teker koyuyor. Boeing 777-300ER uçaklarıyla icra edilen seferlerde, 8 adet first class, 52 adet business class olmak üzere toplam 304 koltuk yer alıyor. 

JFK – Delhi rotasında American Airlines’in rakibi, haftada üç uçuş yapan Air India olacak. 2019’da, bu rota, toplam 253.000 yolcu trafiği ile ABD ve Hindistan arasındaki en büyük pazar durumundaydı. Çoğunluğu transit olan yolcular, bu rotada ortalama tek yön bilete (vergiler ve yakıt ek ücreti hariç) 449 Dolar ödüyordu.

Bu gelişme ile Amerikan Airlines, Delhi uçuşlarıyla yaklaşık 10 yıl sonra Hindistan’a dönmüş oldu. Havayolu en son Kasım 2005 ile Mart 2012 arasında Chicago’dan Delhi’ye uçuyordu.

Ryanair’in En Yeni Merkezi Riga

Ultra düşük maliyetli havayolu Ryanair, Letonya’nın başkenti Riga’daki yeni merkezini açtı ve filosundaki iki adet Boeing 737-800 uçağını buraya konuşlandırdı. Riga, şirketin son dönemde açtığı yeni merkezleri Agadir, Billund, Stockholm Arlanda, Treviso ve Venedik Marco Polo gibi merkezler arasına katılmış oldu.

Bu kış sezonunda, Ryanair’in Riga’dan 33 uçuş rotası olacak. Bu da 2019 kış sezonunda sahip olduğu 15 rotanın iki katından daha fazla bir rota sayısını işaret ediyor. Ryanair, Letonya’nın başkentinden 857.000 koltuk kapasitesi sunacak. Bu rakam ise ülkenin ulusal havayolu airBaltic’in hacminin yarısı ve havalimandaki toplam hacimin %30’u anlamına geliyor. Ryanair’in Riga’dan uçmaya başlayacağı ilk 5 destinasyon ise Londra Stansted, Berlin, Dublin, Milan Bergamo ve Stockholm Arlanda olacak…

Southwest’in New York’ta Uçtuğu 6’nci Havalimanı

ABD’li Southwest’in uçuş ağının en yeni parçası   Syracuse oldu. Havayolu 14 Kasım’da Baltimore’den 273 mil (440 km) menzile sahip rotada, haftalık 21 uçuşla hızlı bir başlangıç yaptı. Syracuse-Baltimore rotası özellikle ABD genelinde transit yolcular için oldukça olumlu bir adım olarak değerlendiriliyor. Southwest uçakları Syracuse’dan 06:30, 12:00 ve 16:55’te ayrılıyor. Dönüşte ise Baltimore’dan kalkış saatleri 10:00, 15:00 ve 22:05.

Syracuse, Southwest’in New York eyaletinde Albany, Buffalo, Islip, LaGuardia ve Rochester’ın ardından uçtuğu altıncı havalimanı oldu. Southwest ayrıca 20 Kasım’dan itibaren yalnızca Cumartesi günleri olmak üzere Syracuse-Orlando uçuşlarına da başlayacak. Frontier ve JetBlue da aynu rotada uçuyor. Ancak ikisinin de Cumartesi günleri de bu rotada uçuşu bulunmuyor.

Melbourne-Ballina Rotası %400 Büyüdü

Avustralyalı Qantas, Melbourne ile Bryon Körfezi yakınlarındaki Ballina arasında uçmaya başladı. 174 koltuklu Boeing 737-800’ler ile icra edilecek uçuşlar, haftada üç kez gerçekleştirilecek. Avustralya’da yaz sezonunun zirvesi olan Ocak ayında ise uçuş sayısı haftada yediye yükselecek. Ardından yeniden haftalık üç uçuş sayısına geri dönülecek. Qantas, bu rotada, 2022’nin ikinci haftasından itibaren, her ikisi de haftada 14 uçuş yapan Virgin Australia ve Jetstar ile rekabet edecek.

Ocak 2020’nin ikinci haftasında Melbourne-Ballina rotasında haftada sadece yedi uçuş yapılıyordu. Şimdi haftalık uçuş sayısı 35’e yükselecek. Bu rota, Avustralya’da, özellikle Qantas ve Virgin uçmadığı için yetersiz hizmet verildiği düşünülen eğlence bölgelerini hedef aldığı için son dönemde Avustralya’nın em popüler rotalarından biri haline geldi.

Allegiant, Melbourne Uçuşlarına Başladı

ABD’li Allegiant Havayolları, Orlando’dan yaklaşık 70 mil (113 km) uzaklıkta bulunan Melbourne Havalimanı uçuşlarına başladı. Böylece havayolunun Florida’dan uçuş yaptığı havalimanı sayısı 10’a yükseldi. Pittsburgh’dan Melbourne’ye ilk uçuş 11 Kasım’da yapıldı. Nashville ve Charlotte yakınlarındaki Concord’dan da 18 Kasım’da Melbourne uçuşları başlayacak.

2019’da Melbourne-Pittsburgh rotasında, çift yönde, yaklaşık 7.500 yolcu kapasitesi ölçüldü. Allegiant’ın uçuşları, hizmet verdiği pazarları büyütmesiyle meşhur olduğu için bu rotada da yolcu sayısının artması bekleniyor.

Avelo, New Haven ile Fort Myers’i Birbirine Bağladı

Havayolu pazarına yeni giriş yapan Avelo, Connecticut Tweed New Haven Havaalanı’ndan (IATA: HVN) 1,134 mil (1,825km) uzaklıktaki Fort Myers Havalimanı’na uçmaya başladı. Başlangıçta haftada üç sefer olarak planlanan uçuşlar, öbümüzdeki süreçte haftada altıya yükselecek. Tüm uçuşlar, 147 koltuklu Boeing 737-700 uçaklarıyla icra edilecek.

New Haven, sadece 5,600 ft (1,707 metre) uzunluğundaki kısa pistiyle ünlü. Eylül ayında American Airlines’in, Philadelphia’ya yaptığı non-stop uçuşları kaldırmasının ardından, New Haven’dan büyük merkezlere uçuş kalmamış olsa da, Avelo şu anda New Haven’i Fort Myers, Orlando, Fort Lauderdale ve Tampa’ya kesintisiz olarak bağlıyor. Bu rotalar arasına 16 Aralık’ta West Palm Beach ve 13 Ocak’ta Sarasota da katılacak. New Haven’den önmüzdeki süreçte çok daha fazla yeni rota haberi gelmesi sürpriz olmaz.

Liberya Popüleritesini Artırıyor

Doğal güzelliklere açılan bir kapı olarak bilinen ve giderek daha fazla hizmet verilen Kosta Rika şehri Liberya, yepyeni bir uluslararası uçuşa daha ev sahipliği yapmaya başladı. ABD’li Frontier, Orlando’dan Liberya uçuşlarını başlattı. Perşembe ve Pazar günleri olmak üzere haftada iki kez gerçekleşecek uçuşlarla 1.257 mil (2.023 km) menzile sahip iki destinasyon birleştirilecek. Bu uçuşlarda Airbus A320neo uçakları kullanılacak. Florida’dan 11:20’de ayrılan uçak ve 18:56’da geri dönmüş oluyor.

2019’da, çift yönde yaklaşık 10.000 yolcu potansiyeline sahip olduğu ölçülen Orlando-Liberia rotası böylece ilk kez non-stop olarak birbirine bağlanmış oldu. Bu adın, Frontier’in Orlando’daki hızlı genişlemesinin bir parçası oldu. Şirket 2019 kış sezonuna göre, bu sezon 29 ek rotayı daha uçuş ağına ekledi.


İlgili Haber | En Çok Karıştırılan Havalimanları

adbanner