Rus Uzay Aracı Luna-25 Ay Yüzeyine Çarptı

Rusya’nın yaklaşık yarım asır sonra, Ay keşiflerine dönüşünü kutlamayı amaçlayan Luna-25, Ay’a inmeye çalışırken düştü. Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos), Rus uzay aracının, Ay’ın yüzeyine çarptığını ve parçalandığını açıkladı.

Rusya’nın 1976’dan beri denediği ilk Ay görevini gerçekleştirmek için yola çıkan Luna-25 uzay aracı, iniş öncesi yörüngeye oturma girişimi sırasında meydana gelen “anormal bir durum” nedeniyle Ay’a çarptı.

Rusya’nın devlet uzay şirketi Roscosmos, 19 Ağustos 2023’te yaptığı açıklamaya göre, Luna-25 uzay aracının uçuş programına uygun olarak, iniş öncesi eliptik yörüngesinin oluşumu sırasında bir darbe aldı ve Luna-25’le iletişim kesildi. Yapılan ön analizin sonuçlarına göre, alınan darbe nedeniyle gerçek parametreler, hesaplananlardan saptı. Uzay aracı tasarım dışı bir yörüngeye geçti ve Ay yüzeyiyle çarpışma sonucu varlığını sona erdirdi.

Bu gelişme, uzay aracının Ay’ın güney kutbuna yumuşak iniş yapmayı planladığı görevin başarıyla tamamlanmasına sadece birkaç gün kala yaşandı. Kurulacak özel bir komisyonun, yaşanan kazanın nedenlerini araştıracağı bildirildi.

Luna-25 görevinin gerçekleştirilme tarihi başlangıçta Ağustos 2022 olarak planlandı. Daha sonra Temmuz 2023’e ertelendi. Ardından yer kontrol altyapı testleri nedeniyle bir kez daha ertelendi.

Luna-25, 11 Ağustos’ta Moskova’nın 5 bin 500 kilometre doğusundaki Vostoçniy Uzay Üssü’nden Soyuz 2.1b roketiyle fırlatıldı. Uzay aracı, Ay’ın güney kutbuna inmeyi hedefliyordu.

Birincil hedefler, iniş teknolojisini göstermek ve özellikle donmuş su izlerini tespit etmeye odaklanarak kaya örnekleri toplamaktı. Rusya, Ay’da kalıcı bir yaşam kurmayı planlıyor.

adbanner