Virgin Galactic İlk Ticari Uçuşunu Tamamladı

Virgin Galactic, üçü İtalyan Hava Kuvvetleri ve üçü İtalya Ulusal Araştırma Merkezi mensubu olmak üzere, toplam altı kişilik mürettebatıyla gerçekleştirdiği ilk ticari uçuşunu 29 Haziran 2023’te başarıyla tamamladı.

“Galactic 01” adlı görev kapsamında gerçekleştirilen uçuş, bir saat on iki dakika sürdü. Mürettebatı taşıyan VSS Unity, 29 Haziran 2023 yerel saatle 08.30’da New Mexico’daki Spaceport America’dan kalktı ve 9.42’de aynı yere yeniden indi.

Altı mürettebata ek olarak uzay uçuşunda, biyomedikal araştırmalar, termo-akışkan dinamiği ile mikro yerçekiminde yenilikçi ve sürdürülebilir malzemelerin geliştirilmesi gibi alanlardaki çeşitli bilimsel deneylerde kullanılan 13 faydalı yük de taşındı.

Bu uçuş ayrıca hiper yerçekimi ve mikro yerçekimi durumlarına geçişin insan vücudu üzerindeki etkileri hakkında araştırma yapma ve veri toplama fırsatı sağladı.

Görevin başarıyla tamamlanması, özel astronotları taşıyan ilk Virgin Galactic ticari uzay uçuşu olmaya hazırlanan ‘Galactic 02’nin Ağustos ayında gerçekleştirilmesinin yolunu açtı.

Virgin Galactic ile yörüngeye çıkmak isteyenlerin oluşturduğu listenin 600 kişiye ulaştığı bildirildi. Bu listede yeralan herkes, uzay yolculuğu için 200.000 – 250.000 Dolar arasında ödeme yapacak.

adbanner