Rusya’nın Yeni Süperjeti (SJ-100) İlk Test Uçuşunu Yaptı

Rusya’nın SJ-100 adı verilen yeni Superjet’inin test prototipi, Komsomolsk-on-Amur’da ilk uçuşunu başarıyla tamamladı. Uçakta, aviyonik ve yangından korunma sistemleri de dahil olmak üzere, Rusya’nın teknolojik bağımsızlığını vurgulayan, yerli üretim çeşitli sistem ve teknolojiler yer alıyor. İlk prototipte Fransız-Rus ortaklığında geliştirilen SaM146 motorları kullanılırken, tutulacak ikinci prototipte Rusya’nın kendi PD-8 motorları yer alacak.

Yakovlev JSC tarafından üretilen SJ-100 Superjet, Rusya’nın Komsomolsk-on-Amur kentindeki ilk uçuşunu başarıyla tamamlayarak önemli bir eşiği aştı. Bu gelişme, Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından duyuruldu. Yapılan test uçuşu ile SJ-100’ün istikrarlı bir şekilde gökyüzünde yol alabildiği, sistemlerinin sorunsuz çalıştığı ve genel stabilitesi doğrulandı.

Başbakan Yardımcısı ve Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov, projenin Rusya’nın kendi geliştirdiği teknolojileri kullanma yeteneğini gösterdiğinin altını çizdi. Manturov, “Kendi tasarım çözümlerimizi ve teknolojilerimizi, aviyonikten yangın koruma sistemlerine kadar çeşitli sistemlere başarıyla entegre ettik” dedi.

United Aircraft Corporation CEO’su Yury Slyusar da projenin daha geniş etkilerine dikkat çekerek, başarıyla tamamlanan ilk uçuşu “Rusya’nın teknolojik olarak kendi kendine yeterliliğinin bir kanıtı” olarak nitelendirdi. Slyusar, “Şu anda öncelikli hedefimiz uçağın Rus havacılık otoritesinden uçuşa elverişlilik sertifikasını almak ve havayollarına düzenli teslimatlarına başlamak.” dedi.

Test programını hızlandırmak için, geliştirilen ilk prototip Fransız-Rus ortaklığında geliştirilen SaM146 motorlarıyla donatıldı. Ancak daha sonraki test uçuşlarının, Rus üretimi PD-8 motorlarından güç alan ikinci prototip ile gerçekleştirilmesi planlanıyor. Bu motorlar şu anda bir test yatağı olarak kullanılan Il-76LL uçağı üzerinde test ediliyor. Bakanlık, “Superjet’te yaklaşık 40 sistem ve bileşenin yerli muadilleriyle değiştirildiğini” açıkladı.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre prototip, testler sırasında yerli üretilen tüm sistemlerde güvenilir performans sergiledi. Gelişmiş uçak, diğerlerinin yanı sıra iniş takımı, yardımcı güç ünitesi (APU), elektrik güç kaynağı sistemleri ve iklimlendirme de dahil olmak üzere çok sayıda özgün tasarım çözümünü bünyesinde barındırıyor.

Bu gelişme, Rusya’nın havacılıkta teknolojik bağımsızlık hedefine doğru atılmış sağlam bir adım anlamına geliyor. Slyusar, “Bu sonuç, öncelikle kendimize, ithal çözümlere güvenmeden, kendi teknolojimizi kullanarak modern sivil uçaklar geliştirip üretebileceğimizi kanıtladı” şeklinde konuştu.

adbanner