Sahte Bomba İhbarı Yapan Kabin Görevlisi Tutuklandı

Arjantin’in ulusal havayolu Aerolíneas Argentinas’ta görev yapan kabin görevlisi, havayolunun Airbus A330 uçaklarından biri için bomba ihbarı yaptığı iddiasıyla tutuklandı.

LV-FVH tescilli uçağın, 21 Mayıs 2023’te AR1304 sefer sayılı Buenos Aires (EZE) – Miami (MIA) uçuşundan hemen önce bomba ihbarı yapıldı. 270 yolcusu bulunan sefer ertelendi. Yolcular ve mürettebat için zorlu geçen yedi saatin ardından uçuş gecikmeli olarak gerçekleştirilebildi.

Arjantin haber ajansı Telam’ın haberine göre, sahte bomba ihbarının şüphelisi olarak 28 Mayıs 2023’te, havayolunda çalışan bir uçuş görevlisi gözaltına alındı. Kabin görevlisinin, bu asılsız ihbarı yaptığı ile ilgili “yeterli kanıt” olduğu belirtildi.

Havayolu yöneticileri ise Arjantin merkezli Perfil Gazetesi’ne yaptıkları açıklamada, iddiaların doğru olması halinde “şirketin bu görevliye fiilin ciddiyeti ile orantılı olarak yaptırım uygulanacağı” bilgisi verildi.

Perfil, yaşanan 7 saatlik gecikme nedeniyle havayolunun 1 milyon Dolar’a varan ekstra fatura ile karşı karşıya kaldığını aktarırken, bu paranın faile verilecek para cezası üzerinden temin edilmeye çalışılacağı iddia edildi.

Habere göre ayrıca, asılsız bomba ihbarı yapan kadın kabin görevlisinin, uçağın kaptan pilotuna ve şirkete de telefon ederek, uçağın “bin parçaya” ayrılacağı tehdidinde bulunduğu belirtildi.

Şimdi mahkeme, asılsız bomba ihbarı yapan kadının, Airbus A330’daki mürettebat üyelerinden biriyle daha önce bir ilişkisi olup olmadığını araştırıyor. Asılsız ihbar yapan kadının, uçağın kaptan pilotunu da kızlarının hangi okula gittiğini bildiğini söyleyerek tehdit ettiği iddia ediliyor.

Flightradar24.com verilerine göre AR1304 sefer sayılı uçuşun, yerel saatle 07:35’te (UTC -3) kalkış yapması planlanıyordu. Ancak, uçak Arjantin’in başkentinden yerel saatle 16:52’de (UTC -3) teker kesti ve 8 saat 45 dakikalık bir uçuşun ardından yerel saatle 12:37’de (UTC -5) Miami’ye ulaştı.

adbanner