Sahte Motor Parçalarını Piyasaya Sürenlere Gece Baskını

Birleşik Krallık Ciddi Dolandırıcılık Vakaları Bürosu – SFO, Londra merkezli AOG Technics isimli şirketin, piyasaya sahte belgelere sahip uçak motoru parçaları sürdüğü skandal ile ilgili olarak, Ulusal Suç Ajansı – NGA görevlileriyle birlikte, bir şafak operasyonu düzenledi. Yapılan baskında bir kişi tutuklandı. Çok sayıda malzemeye el konuldu.

Ciddi Dolandırıcılık Vakaları Bürosu Direktörü Nick Ephgrave, bu soruşturmanın, sonuçları potansiyel olarak geniş kapsamlı olan, uçak parçalarının tedariğine ilişkin çok ciddi dolandırıcılık iddialarıyla ilgili olduğunu açıkladı. SFO’nun bu soruşturmayı güçlü bir şekilde ilerletmek için en iyi konumdaki birim olduğunu ve gerçekleri mümkün olan en kısa sürede ortaya çıkarmaya kararlı olduklarını vurguladı.

En son İrlanda merkezli düşük maliyetli havayolu Ryanair, iki farklı uçak motorunda, sahte parçalar bulduğunu doğrulamıştı.

AOG Technics’in piyasaya sürdüğü sahte yedek parçalar, eski nesil Airbus A320ceo ve Boeing 737 uçaklarında kullanılan CFM56 ve kargo uçaklarında kullanılan CF6 motorlarına ait.

7 Eylül 2023’te İngiltere’de, CFM56 ve CF6 motorlarını üreten, General Electric ve Safran SA’nın ortak girişimi olan CFM International tarafından, tedarikçi şirket AOG Technics’e dava açıldı.

20 Eylül 2023’te Londra’daki Yüksek Mahkeme’de görülen davada CFM International ve AOG Technics, konuyla ilgili ilk görüşlerini paylaştı.

SFO’ya göre sahte parçalar, çoğunlukla havayolu parçaları satan denizaşırı şirketlerin yanı sıra, bazı Birleşik Krallık havayolları, bakım hizmeti veren şirketler ve parça tedarikçilerine satıldı.

Birleşik Krallık Sivil Havacılık Otoritesi (CAA), Amerika Birleşik Devletleri Federal Havacılık İdaresi (FAA) ve Avrupa Birliği Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA), bu yılın başında AOG Technics’ten yedek parça satın almış ve  bu parçaları kullanmaya devam eden şirketlere yönelik, uçuş emniyetini tehlikeye atabilecek durumlar ile ilgili ciddi uyarılar yayınladı.

Şu ana kadar AOG Technics şirketinin sahte belgelerle piyasaya sürdüğü motor parçalarını satın alan ve bu durumdan  etkilendiğini kamuoyuna açıklayan sekiz havayolu oldu: Delta Air Lines, WestJet, American Airlines, United Airlines, Southwest Airlines, TAP Portugal, Virgin Australia ve Ryanair.

SFO, şüpheli dolandırıcılık vakasına ilişkin cezai soruşturmayı ilerletirken; elde edilen bilgileri incelemeleri için CAA ve diğer otoritelerle yakın işbirliği içinde çalışıyor.

adbanner