Sanat Galerisi Değil Metro | Boarding Info

Written by 22:18 Destinasyon, SEYAHAT

Sanat Galerisi Değil Metro

Resmi ilk gördüğünüz anda, bir sanat galerisi olduğunu düşünebilirsiniz. Ama burası bir metro istasyonu.

Moskova, dünyanın en eski ve büyük metrolarından birine sahip olması ile ünlü. Josef Stalin tarafından 1931’de inşaası başlatılan Moskova Metrosu, büyüklük bakımından New York, Paris veya Londra metroları ile karşılaştırılsa da iç mimari ve dekorasyon bakımından dünyanın en güzel metrosu olduğu herkes tarafından kabul edilen bir gerçek.

Dünyanın en çok yolcu taşıyan metrolarından biri olan Moskova metrosunun, her biri sanat harikası olarak kabul edilen 182 istasyonunda her gün yaklaşık 9.2 milyon kadar kişi yolculuk ediyor.

Tarihi dokusu ve sanat içerikli yapısı ile Metro, Moskova’da başlı başına bir turizm değeri. Ülkeye gelen binlerce turist bu tarihi metroyu ziyaret ediyor. Hatta özel metro turları da mevcut. Metronun harita yapısı da ilginç. Toplam 12 hattın bulundugu Moskova Metrosu’nda her hattın kendine ait ismi ve rengi bulunuyor. Ortada 20 kmlik çember isimli bir ring hattı var. Bu hat, diğer hatları keserek transfer hattı gibi kullanılıyor.

Metronun büyüklüğü ve alfabeyi bilmiyor olduğunuz için kaybolurum diye endişelenmeyin. Metrodaki anons sistemi sizi düşünerek tasarlanmış.

Bindiğiniz metrodaki anonsları yapan kişi erkek ise bindiğiniz tren Moskova’nın merkezine doğru, kadın ise merkezden dışarı doğru gidiyor demek. Ring hattı için erkek anons sesi saat yönünde, kadın anons sesi saatin ters yönünde yol aldığınızı gösteriyor.

Moskova Metrosu ayrıca II. Dünya Savaşı’ndaki Moskova Muharebesi sırasında Sovyet liderleri için önemli bir sığınak ve merkez olarak kullanılmış.

(Visited 136 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info