Seyahat Edeceğiniz Uçaktaki Koltuklar Hakkında En Doğru Bilgi Nerede?

Yaklaşan uçuşunuz öncesi, en iyi koltuk seçimini yapmak için aeroLOPA’yı kullanmıyorsanız çok şey kaçırıyorsunuz demektir. Yıllarca insanlar uçuş öncesi, doğru koltuk seçimi için SeatGuru’yu kaynak alıyordu. Ancak SeatGuru artık güncelliğini yitirdi. Neyse ki SeatGuru’dan çok daha kullanışlı ve yolcuların aradığı tüm bilgileri sunan aeroLOPA var.

Uçakla seyahat eden herkes, aynı kabin içindeki tüm koltukların bile birbiriyle aynı özelliklere sahip olmadığını bilir. Herkesin seyahat edeceği koltuk hakkında farklı tercihleri var. Ancak seyahat edeceğiniz uçaktaki oturma düzeni ve koltukların durumu hakkında önceden bilgi sahibi olmak oldukça zor.

Geçmişte SeatGuru isimli web sitesi, bu konuda herkesin başvurduğu en temel kaynaktı. Birçok kişi, seyahat öncesi koltuk seçimi yapmadan önce, mutlaka SeatGuru üzerinden kısa bir araştırma yapardı. Sitede, onlarca farklı havayolu şirketine ait yüzlerce farklı uçağın koltuk haritaları ve kabin içi konfigürasyonlarına ait bilgiler bulunuyor. Ayrıca, kabindeki koltuk aralarındaki mesafe, hangi koltukların seçilmesi, hangilerinden kaçınılması gerektiği gibi detaylar da paylaşılıyor.

SeatGuru – American Airlines Boeing 787-8

Ne yazık ki SeatGuru son yıllarda düşüşe geçti. Yani aslında koltuk haritalarını güncellemeyi bıraktı. Artık SeatGuru üzerinden, yeni uçaklar için koltuk haritalarına ulaşmak mümkün değil. Yalnızca eski uçakların koltuk haritaları yolculara sunulmaya devam ediyor. Yani web sitesi hâlâ çalışır durumda; ancak yeni uçakların kabinleri ile ilgili bir güncelleme yapılmıyor.

SeatGuru’nun neden güncellenmediği ile ilgili bir bilgi de yok. Web sitesi, TripAdvisor’a ait. Bu sitenin değerli bir pazarlama aracı olacağını düşünülebilir. Ancak bu TripAdvisor için bir öncelik durumunda olmayabilir. SeatGuru üzerinden para kazanmanın bir yolunu bulamamış da olabilirler.

Uçakların koltuk haritaları için yeni site: aeroLOPA

2021 yılında hizmete başlayan aeroLOPA, sektörde yeni SeatGuru olarak adlandırılıyor. Hatta pek çok kişi, aeroLOPA’nın, SeatGuru’dan çok daha iyi bir web sitesi olduğu görüşünde. aeroLOPA’nın web sitesinde amaçları, yolcular için, yapacakları bir sonraki uçuşta, koltuk seçerken daha iyi bilgi sahibi olmalarını sağlamak amacıyla; ayrıntıları, nüansları ve benzersiz koşulları detaylandıran doğru uçak oturma planları sunmak şeklinde özetleniyor.

aeroLOPA – American Airlines Boeing 787-8

LOPA, havayolu endüstrisinde “yolcu oturma düzeni” anlamına gelen bir terim. Başka bir deyişle, bir uçak kabininin nasıl yapılandırıldığının açıklaması olarak kullanılan bir kavram. Sektörde çalışanlar için “LOPA” terimi oldukça yaygın bir kullanıma sahip olsa da bu terimin halk tarafından pek bilinmediği de bir gerçek.

aeroLOPA, SeatGuru’dan daha modern ve daha şık görünüme sahip bir web sitesi olmasının yanı sıra, genel olarak SeatGuru’dan çok daha kullanışlı olduğunu söylemek de mümkün.

  • aeroLOPA, SeatGuru’nun asla yapmadığı şekilde, kabindeki pencerelerin tam konumunu gösteriyor. Pencere hizasına konumlandırılmış koltuk seçmeyi seven yolcular için bu harika bir haber.
  • aeroLOPA (SeatGuru’nun yaptığı gibi) hangi koltukların “iyi” veya “kötü” olduğuna dair bir karar vermiyor. Bunun yerine yolculara sadece galley (mutfak) ve tuvaletlerin nerede olduğuna dair tüm bilgileri veriyor. Koltuk seçimini yolcunun bu bilgiler ışığında yapmasını sağlıyor.
  • aeroLOPA, SeatGuru’nun hiç göstermediği şekilde koltukların tam ayrıntılarını gösteriyor. Bu nedenle çok daha ayrıntılı bilgiler sunuyor.
  • aeroLOPA, yeni uçaklar için koltuk haritalarını güncelleme ve havayollarının artık uçmadığı uçaklar için koltuk haritalarını kaldırma konusunda mükemmel bir güncellik sunuyor.
  • Sayfayı aşağı kaydırdığınızda aeroLOPA, uçak içi eğlence sistemi, Wi-Fi, şarj özellikleri gibi pek çok farklı konu hakkında her türlü yararlı bilgiyi yolculara sunuyor.
  • Sitenin sol tarafında, bilgi sağlanan tüm havayolu şirketlerinin adı listelenmiş. Bu kullanıcı için büyük bir kolaylık sağlıyor. İlgili havayolu sekmesine tıklandığında, o şirketin filosundaki tüm uçak tipleri ortaya çıkıyor.
  • aeroLOPA için yapılabilecek belki de tek eleştiri, Pegasus Havayolları’nın uçaklarına dair bilgi verilmiyor olması. Türk Hava Yolları ve alt markası AnadoluJet’in tüm uçak tipleri ile ilgili koltuk haritalamaları ve ekstra bilgiler yolculara sunuluyor.


Havayollarının filosunda yer alan uçak tiplerindeki koltuk haritalarını incelemek, kabin içi konfigürasyonu görüntülemek ve sizin için en iyi koltukların hangisini olduğunu belirlemek için, uçuştan önce aeroLOPA isimli web sitesine göz atmayı ihmal etmeyin.

adbanner