Şili Santiago Havalimanı’nda Silahlı Soygun Girişimi

8 Mart Çarşamba günü, Miami’den gelen, LATAM Havayolları’nın Boeing 787-9 uçağı, Şili’nin başkenti Santiago’da bulunan Arturo Merino Benítez Uluslararası Havalimanı’nda soyguncuların hedefi oldu. 

Uçak, ülkedeki birkaç bankaya teslim edilmesi gereken 32,5 milyon Dolar nakit taşıyordu. Uçaktan indirilecek olan para, apronda zırhlı bir kamyona aktarılıp yola çıkacaktı.

Durumdan haberdar olan 10 ağır silahlı soyguncu, güvenlikten kurtulmayı ve aprona ulaşmayı başardı.

Soyguncular ve güvenlik görevlileri arasında çıkan çatışmada bir güvenlik görevlisi ve bir soyguncu öldü. Diğer soyguncular havalimanından kaçtı. Kısa süre sonra, soyguncular kimliklerini kaybettirmek için, havaalanı yakınında iki aracı yaktı ve uzaklaştı.

Şili Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, soygun girişiminin, tekrarlanmamasını sağlamak için süreçlerin ve protokollerin gözden geçirileceğini açıkladı. Ancak, Santiago Havalimanı’nda böyle bir olay ilk kez yaşanmıyor.

2020’de hırsızlar havaalanındaki bir depodan 15 milyon Dolar çalmayı başarırken, bundan birkaç yıl önce de, havalimanında 10 milyon Dolar çalınmıştı. 

Bu hırsızlık girişimi başarılı olsaydı, şimdiye kadar kayıtlara geçen en büyük soygun olarak kayıtlara geçecekti.

Çatışma esnasında paranın bulunduğu LATAM’ın 787-9’unun hemen yanında park halinde olan Delta Havayolları’na ait Airbus A350-900’un dikey kuyruğuna çok sayıda mermi isabet etti. Bu soygundan en zararlı çıkan, Delta’nın uçağı oldu. N547DZ kuyruk tescilli uçak, Mart 2019’da hizmete başladı.

Tarihteki En Büyük Havalimanı Soygunları

Daha önce, dünyanın farklı yerlerindeki havalimanlarında yaşanan soygun vakalarını detaylı şekilde anlatmıştık.

2019’da Brezilya’nın Sao Paulo şehrinde bulunan Guarulhos Havalimanı’nın kargo terminalinde, soyguncular yaklaşık 3 dakika süren bir operasyonla, 30 milyon Dolar değerinde altın ve diğer değerli metalleri çalarak kayıplara karıştı.

Bu olaydan birkaç ay önce Arnavutluk’un başkenti Tiran’da bulunan Rahibe Teresa Havalimanı’nda itfaiyecilerin kullandığı kapıyı kırarak aprona giren bir grup silahlı soyguncu, kalkışa hazırlanan Avusturya Havayolları’na ait bir uçağa yüklenen para çuvallarını çaldı. Yaklaşık 10 Milyon Euro ile kayıplara karıştı.

1978 yılında New York John F. Kennedy Havalimanı’nda Lufthansa Havayolları’na ait bir kargo binasını soyan hırsızlar, o dönemki değeriyle 5 milyon dolar nakit, 1 milyon dolarlık mücevheri çalarak kaçmayı başarmıştı. Havacılık tarihinde olay meşhur Lufthansa soygunu olarak geçiyor.

adbanner