Şilili Havayolu SKY 10 Adet A321 XLR Siparişi Verdi

Şili merkezli ultra düşük maliyetli havayolu SKY, uluslararası ayak izini genişletmek için 10 adet Airbus A321XLR siparişi verdi. İmzalanan satın alma sözleşmesi  ile havayolunun uluslararası rota ağının yeni uçaklarla genişletileceği duyuruldu.

A321XLR, A320neo / A321neo ailesi uçaklarının, bir sonraki evrimsel adımdır ve tek koridorlu bir uçakta artan menzil ve yük kapasitesi için pazar gereksinimlerini karşılar. A321XLR, önceki nesil rakipleri ile karşılaştırıldığında, koltuk başına yüzde 30 daha düşük yakıt tüketimi ile yeni rotaları ekonomik açıdan daha uygun hale getirerek, ağların genişletilmesine olanak tanıyacak ve müşterisi olduğu havayollarına, benzeri görülmemiş bir dar gövdeli uçak hizmeti sunmayı amaçlıyor.

KY CEO’su Holger Paulmann: “İmzaları attığımız yeni uçak filosu, son derece uygun bilet fiyatları altında, her zaman başarılı olduğumuz düşük maliyetli iş modelimiz üzerinden uluslararası ve geniş kapsamlı rota genişleme stratejimize katkı sağlayacak. Artık yolcular, pazardaki en modern uçaklarda yeni ve çekici varış noktalarının tadını çıkarabilirler.” dedi.

Airbus Latin Amerika Başkanı Arturo Barreira: “SKY’ın, tüm Airbus uçakları filosunu daha da genişletmek için A321XLR’ı seçmesinden çok memnunuz. A321XLR, SKY’nin müşterilerine Şili’nin başkenti Santiago’dan Miami’ye direkt uçuşlar gibi yeni destinasyonlar sunabilmesini sağlayacak.”

Airbus’ın en son açıkladığı Küresel Pazar Tahmin Analizleri’ne göre Latin Amerika önümüzdeki 20 yıl içinde bugünün filosunun iki katından daha fazla yani yaklaşık 2.700 yeni uçağa ihtiyaç duyacak. Latin Amerika’daki yolcu trafiği 2002’den bu yana ikiye katlandı ve önümüzdeki yirmi yılda büyümeye devam etmesi bekleniyor. Özellikle Şili’de uçuş trafiğinin kişi başına yılda 0.89 seyahatten 2038’de 2.26 seyahate çıkması bekleniyor.

İlgili Haber | United A321XLR Siparişi Verdi

Büyüyen filoya paralel olarak, Airbus’un son tahminlerine göre, önümüzdeki 20 yıl boyunca Latin Amerika’da eğitilecek 47.550 yeni pilot ve 64.160 teknisyene ihtiyaç olacak. Bu ihtiyacı karşılamak için SKY ayrıca uçuş eğitimi sağlayıcısı olarak Airbus’u seçti ve havayolunu yeni Airbus Şili Eğitim Merkezi’nin lansmanı  da yapıldı. Merkez, Şili pilotları için uçuş eğitimi sunacak ve A320 simülatörü içerecek.

SKY, 2010’dan beri Airbus müşterisi ve 2013’te tüm filosunu tamamen Airbus uçaklarına çevirdi. Havayolunun 23 adet A320 ailesi uçağı filoda aktif olarak uçarken, Şili’yi Arjantin, Brezilya, Peru ve Uruguay’a bağlayan ulusal ve uluslararası rotalara hizmet veriyor.

Airbus Latin Amerika ve Karayipler’de 1.200 civarında uçak sattı. Bu bölge havayolları için birikmiş 700’ün üzerinde siparişi de bulunuyor. Bölgede aktif hizmet veren uçak filosunun yüzde 60 pazar payını Airbus temsil ediyor. 1994’ten beri, Airbus bölgedeki net siparişlerin yaklaşık yüzde 70’ini güvence altına almış durumda.

Muhammed YILMAZ

adbanner