SkyTrax 2020’nin En İyi Havalimanlarını Açıkladı!

Bir havaalanını “dünyanın en iyisi” yapan şeyler nedir? Yüksek teknolojiye sahip olması mı; güler yüzlü personeli mi; mükemmel eğlence olanakları mı; pasaport işlemlerinin hızlıca tamamlanıyor olması mı?

Havacılık endüstrisinin, havalimanı alt başlığında en çok önemsenen ve dünya genelinde kabul gören sıralamayı 1999’dan bu yana İngiltere merkezli Skytrax yapıyor. Her yıl dünyanın en iyi havalimanlarını yolcularının tecrübeleri üzerinden araştırıyor. Bu yılki değerlendirmenin sonuçları da pandemi gündemine uygun olarak video aracılığıyla  duyuruldu.

Dünya genelinde 550 havalimanında 100’den farklı milletten yaklaşık 15 milyon yolcu, Eylül 2019-Şubat 2020 arasındaki dönemde havalimanlarındaki performansı puanladı. Puanlama yapılırken havalimanlarındaki servis ve ürün performansı, check-in bankosundan varış terminaline; transferden alışverişe; güvenlikten göç ofisine kadar her açıdan değerlendirildi.

Havalimanlarının mükemmelliğinin küresel bir kriteri olarak atfedilen ve tamamen yolcu deneyimleri doğrultusunda yapılması sebebiyle çok önemsenen Skytrax 2020 sıralamasının sonucunda ise sürpriz olmayacağı üzere Singapur’da bulunan Changi Havalimanı, sekizinci kez üst üste dünyanın en iyi havalimanı oldu. Changi, toplamda 11. kez dünyanın en iyi havalimanı seçildi.

Yolcularına seyahatleri öncesinde olağanüstü konfor sunan bir havalimanı olan Changi’de 24 saat açık olan ücretsiz iki sinema salonunda gişe rekorları kıran filmleri ücretsiz izlemek mümkün. Çatı katında bulunan yüzme havuzunda veya kelebek bahçesinde çok hoş vakit geçirebilirsiniz. Sekiz ayrı bahçesi, üç ayrı spa salonu ile yolcunun rahat etmesi için her şey düşünülmüş. Havalimanının dördüncü terminali 31 Ekim 2017’de dünyanın en teknolojik terminali olarak hizmete girdi. Changi Havalimanı’nın dört terminalinden üçünü birleştirmek için tasarlanan, çok kullanımlı bir kompleks olan ve dünyanın en büyük kapalı şelalesine de ev sahipliği yapan Jewel Changi‘nin Nisan 2019’da hizmete açılmış olması, yıllardır zirveden inmeyen Changi’nin başarısını perçinledi.

Zirvede yer alan Changi’yi yerinden edecek hiçbir güç olmasa da listenin devamında geçen yıla göre bir miktar hareketlilikten söz etmemiz mümkün. Geçen yıl listede ikinci sırayı ele geçirmeyi başaran Tokyo Haneda Havalimanı, bu yıl da yerini korumayı başardı. Haneda Havalimanı ayrıca, dünyanın en temiz havalimanı ve en iyi iç hat havalimanı kategorilerinde de ödülü almayı başardı. 2019’da uzun süredir oturduğu 2’nci sırayı kaptıran Seul Incheon, bu yıl da 3’üncü sıradaki yerini Katar’ın başkenti Doha Hamad Havalimanı’na kaptırarak dördüncü sıraya geriledi.

Hamad Havalimanı, 2016’da olağanüstü bir atılım ile 22 basamak birden yükselerek 10. Sıraya tırmanmıştı. Yükselişini 2017’de de sürdüren Doha, altıncı sıraya kadar ilerledi. 2018’de beşinci, 2019’da dördüncü sıraya yükselen havalimanı istikrarlı çıkışını sürdürerek üçüncü sıraya yükselmeyi başardı.

Bir kaç yıldır düşüşte olan Münih Havalimanı, bu yıl yeniden yükselişe geçerek 5’inci sıraya tırmanırken, Hong Kong Havalimanı yeniden ait olduğu altıncı sıraya döndü. 7 ve 8’inci sırayı Japonya’daki havalimanları elde etmeyi başarırken; 2019’u 14’üncü sırada kapatan Amsterdam Schiphol Havalimanı uzun süre sonra ilk kez ilk 10’a girmeyi başardı. Geçen yıl 11’inci sırada yer alan Kansai Havalimanı da 10’uncu sıraya yükseldi. Kansai Havalimanı ayrıca, en iyi havalimanı personel hizmeti ödülünü de almaya hak kazandı.  Londra Heathrow ve Zürih Havalimanı, 2020’de ilk 10 sıradaki yerlerini kaybetti.

Hong Kong Havalimanı “Göç Hizmetleri Konusunda Dünyanın En iyi Havalimanı” ödülünü kazandı. “Dünyanın En Çok Gelişim Kateden Havaalanı” ödülü Paris Orly‘e, “Alışveriş konusunda Dünyanın En İyi Havalimanı” ödülü Londra Heathrow‘a ve ‘Web Sitesi & Dijital Hizmetlerde En İyi Havalimanı‘ ödülü Houston Havalimanı‘na verildi.


Bir Bakışta | Skytrax Dünyanın En İyi 10 Havalimanı

  1. Singapore Changi Airport
  2. Tokyo Haneda Airport
  3. Hamad International Airport Doha
  4. Incheon International Airport
  5. Munich Airport
  6. Hong Kong International Airport
  7. Narita International Airport
  8. Central Japan International Airport
  9. Amsterdam Schiphol Airport
  10. Kansai International Airport

Kuzey Amerika’dan hiçbir havalimanı bu yıl da kendine ilk 10’da yer bulamadı. Kanada’nın Vancouver Havalimanı 13. Sırada kendine yer bularak kuzey Amerika’dan en iyi sırayı elde eden havalimanı oldu.

Bırakın ilk 10’u; dünyanın en iyi 100 havalimanı içerisinde maalesef bu yıl da Türkiye’den hiçbir havalimanımız kendine yer bulamadı!


Göz Atın Skytrax Dünyanın En İyi 100 Havalimanı


Skytrax en iyi 100 havalimanını açıklamasının yanında yemekten temizliğe; yolcu servisinden, engelli dostuna kadar pek çok farklı başlıkta da en iyi havalimanlarını belirledi. Neredeyse bütün listelerin üst sıralarında Asya Pasifik bölgesinden havalimanlarının yer alması dikkat çekici…

Dünyanın En Temiz Havalimanları

1   Tokyo Haneda
2   Seul Incheon
3   Changi
4   Tokyo Narita
5   Doha Hamad
6   Centrair Nagoya
7   Hong Kong
8   Zürih
9   Kansai
10 Münih

En İyi Havalimanı Terminali

1   Seul Incheon – T2
2   Singapur Changi – T3
3   Londra Heathrow – T2
4   Paris CDG – T2-M
5   Londra Heathrow – T5
6   Münih – T2
7   Singapur Changi – T4
8   Tokyo Haneda Intl. Terminal
9   Guangzhou Baiyun – T4
10  Madrid Barajas – T4

En İyi Havalimanı Otelleri

1    Crowne Plaza Changi
2   Hyatt Regency Shenzen Airport
3   Pullman Guanzhou
4   Fairmont Vancouver Airport
5   Sofitel London
6   Hilton Munich
7   Grand Hyatt at SFO
8   Regal Airport Hong Kong
9   Pullman Sydney
10 Westin Denver International

En İyi Havalimanı Personel Hizmeti

1   Kansai
2   Tokyo Narita
3   Seul Incheon
4   Singapur Changi
5    Tokyo Haneda
6   Kopenhag
7    Hong Kong
8   Viyana
9    Taiwan Taoyuan
10   Centrair Nagoya

En İyi Bölgesel Havalimanları

1   Centrair Nagoya
2   Hamburg
3   Köln / Bonn
4   Durban
5   Dusseldorf
6   Cincinati / Northern Kentucky
7   Denver
8   Haikou Meilan
9   Fukuoka
10 London City

Transit Yolculuklarda En İyi Havalimanları

1    Incheon
2    Singapur Changi
3    Doha Hamad
4    Tokyo Haneda
5    Tokyo Narita
6    Hong Kong
7    Amsterdam Schiphol
8    Münih
9    Zurih
10   Frankfurt

Yolcu Sayısına Göre En İyi Havalimanları

Tokyo Haneda
70 milyon ve üzeri

Singapur Changi
60-70 Milyon arası

Toronto Pearson
50-60 Milyon arası

Münih
40-50 Milyon arası

Doha Hamad
30-40 Milyon arası

Vancouver
20-30 Milyon arası

Centrair Nagoya
10-20 Milyon arası

Durban King Shaka
5-10 Milyon arası

Guayaquil
5 Milyonun altı

adbanner