Skytrax 2023’te Dünyanın En İyi Havayollarını Açıkladı

Singapur Havayolları onlarca yıldır, havacılık dünyasındaki en prestijli ödülleri kazanarak adeta yükseklerde uçuyor. Asyalı şehir devletinin ulusal havayolu, bu yıl 23’üncü kez dağıtılan Skytrax World Airline Awards kapsamında, beşinci kez, dünyanın en iyi havayolu seçildi.

Singapur’un bayrak taşıyıcısı, kısa süre önce havacılık emniyeti ve ürün derecelendirme kuruluşu AirlineRatings.com tarafından dünyanın en iyi 5’inci havayolu olarak gösterilmişti. Skytrax, dünyanın en iyi havayolları ödüllerini, 20 Haziran’da Paris Air Show sırasında, Air and Space Museum’da düzenlenen bir törenle duyurdu.

Skytrax CEO’su Edward Plaisted, “Singapur Havayolları’nın, dünyanın en iyi First Class kabini ödülü de dahil olmak üzere, birçok farklı kategoride ödüle layık görüldüğünü” söyledi. Singapur Havayolları, bu yılki Skytrax ödüllerinde En İyi First Class Kabini, En İyi First Class Seyahat Kiti ve Asya’nın En İyi Hava Yolu dahil olmak üzere dört kategoride birinci oldu. Singapur Havayolları ayrıca,  Dünyanın En İyi First Class Koltuğu, Asya’nın En İyi Business Class Havayolu, Asya’nın En İyi Business Class Lounge ve Asya’nın En İyi Premium Ekonomi Koltuğu ödüllerini de aldı.

Birleşik Krallık merkezli havacılık danışmanlığı şirketi Skytrax, ödül kazananları belirlemek için, Eylül 2022 – Mayıs 2023 arasında, dünya çapında 325’ten fazla havayolunun değerlendirildiği, tamamen bağımsız bir yolcu deneyimi anketi gerçekleştirdi. Bu ankete, 100’den fazla ülkeden 20 milyondan fazla yolcu katıldı.

Singapore Airlines CEO’su Goh Choon Phong, Paris’te Dünyanın En İyi Hava Yolu Ödülü’nü aldı

Singapur Havayolları CEO’su Goh Choon Phong, dünyanın en iyi havayolu ödülünü almalarının “havayolunun hava yolu seyahatlerindeki iyileşmeye hazır olmasını sağlamak için birçok fedakarlık yapan ekibinin, yorulmak bilmeyen çalışma azmine bağlı olduğunu”söyledi. Bu çalışma performansının, pandemiden daha güçlü ve zinde çıkmalarını sağladığını belirtti.

Qatar Airways 2’nci Oldu!

Yedi kez Yılın En İyi Havayolu Ödülü’nü kazanan Qatar Airways, bu yıl 2. sırada yer aldı. Üçüncü sırada Japon havayolu All Nippon Airways (ANA) dördüncü sırada Dubai merkezli Emirates ve beşinci sırada Japan Airlines yer aldı.

Katar’ın ulusal havayolu Qatar Airways, Dünyanın En İyi Business Class, Dünyanın En İyi Business Class Koltuğu, Dünyanın En İyi Business Class Dinlenme Salonu (Hamad Uluslararası Havalimanı’ndaki Al Mourjan Lounge), Dünyanın En İyi Business Class Dinlenme Salonu ve Orta Doğu’nun En İyi Havayolu ödüllerini de kazanmayı başardı.

Japon havayolu ANA, en yüksek hijyen standartları ödülünü kazandı. Arka arkaya üçüncü kez Dünyanın En Temiz Havayolu seçilen ANA, Dünyanın En İyi Havaalanı Hizmetleri ödülünü de almayı başardı.

First ve business class yolcuları için kısa süre önce ücretsiz şoför hizmeti başlatan Kuwait Airways, Dünyanın En Çok Gelişim Kateden Havayolu Ödülü’ne layık görülürken, AirAsia ise Dünyanın En İyi Düşük Maliyetli Havayolu seçildi. AirAsia, 2010’dan bu yana, her yıl bu ödülü kazandığı için, kimse için bir sürpriz olmadı.

Singapur’un düşük maliyetli yan kuruluşu Scoot, Dünyanın En İyi Uzun Menzilli Düşük Maliyetli Havayolu seçildi. Volotea ise oldukça rekabetçi bir kategori olan Avrupa’nın En İyi Düşük Maliyetli Havayolu kategorisinde ödülü kazanmayı başardı.

Air Canada, aile koltuğu politikaları, öncelikli uçağa biniş ve çocuklara yönelik olanaklar gibi konuları kapsayan ve bu yıl ilk kez dağıtılan Dünyanın En Aile Dostu Havayolu kategorisinde ödüle layık görüldü.

Garuda Endonezya‘nın kabin personeli ise kendi alanında dünyanın en iyisi seçildi. Hong Kong merkezli Cathay Pacific, Dünyanın En İyi Uçak İçi Eğlence Sistemi Ödülü’nü kazandı. Bangkok Airways bir kez daha Dünyanın En İyi Bölgesel Havayolu seçildi.

Türk Hava Yolları Avrupa’nın En İyi Havayolu Seçildi

Türk Hava Yolları, Skytrax tarafından sekizinci kez ‘Avrupa’nın En İyi Havayolu‘ ödülüne layık görüldü. THY ayrıca “Dünyanın en iyi business sınıfı ikram servisi“, “Dünyanın en iyi ekonomi sınıfı ikram servisi“, “Güney Avrupa’nın en iyi hava yolu” ve “Avrupa’nın en iyi ekonomi servis koltuğu” ödüllerine de layık görüldü.

Skytrax’a göre 2023’te Dünyanın En İyi Havayolları

 1. Singapur Havayolları
 2. Qatar Airways
 3. All Nippon Airways (ANA)
 4. Emirates
 5. Japan Airlines
 6. Türk Hava Yolları
 7. Air France
 8. Cathay Pacific
 9. EVA Airlines
 10. Korean Air
 11. Hainan Airlines
 12. Swiss Airlines
 13. Etihad
 14. Iberia
 15. Fiji Airlines
 16. Vistara
 17. Qantas
 18. British Airways
 19. Air New Zealand
 20. Delta Airlines

Dünyanın En İyi Kabin Ekibi

 1. Garuda Endonezya
 2. Singapur Havayolları
 3. All Nippon Airways
 4. EVA Air
 5. Hainan Airlines
 6. Qatar Airways
 7. Cathay Pacific
 8. Thai Airways
 9. Emirates
 10. Japan Airlines

Dünyanın En İyi Düşük Maliyetli Havayolları

 1. AirAsia
 2. Scoot
 3. IndiGo
 4. Flynas
 5. Volotea
 6. Transavia
 7. Sun Country Airlines
 8. Southwest Airlines
 9. AirBaltic
 10. Jet2.com
 11. Easyjet
 12. Vueling
 13. Ryanair
 14. Jetstar Airlines
 15. flyDubai

Dünyanın En Aile Dostu Havayolları

 1. Air Canada
 2. Singapur Havayolları
 3. Emirates
 4. Qatar Airways
 5. ANA
 6. Japan Airlines
 7. Virgin Atlantic
 8. Etihad
 9. EVA Air
 10. British Airways
adbanner