SpaceX Tamamen Sivil İlk Uzay Uçuşunu Başlattı

Blue Origin’in sahibi Jeff Bezos ve Virgin Galactic’in patronu Sir Richard Branson, bu yaz, kendi roketleri New Shepard ve Unity22 ile uzaya giden ilk milyarder olabilmek için kıyasıya bir rekabete girip tarihe geçti. Bir başka milyarder Elon Musk, sahibi olduğu SpaceX şirketinin desteğiyle, aynı şeyi planlanıyor. Ancak, Inspiration4 olarak adlandırılan uzay görevi, Temmuz ayındaki iki uzay uçuşundan çok daha iddialı işler başarmanın peşinde.

Teknoloji devi SpaceX, 15 Eylül 2021 Çarşamba gecesi, Florida’daki Cape Canaveral Bölgesi’nde yer alan Kennedy Uzay Merkezi’nden ilk tamamen sivil uzay uçuşunu sorunsuz şekilde başlattı. Inspiration4 olarak adlandırılan görev, yeniden kullanılabilir Falcon 9 roketinin, dört kişilik bir ekiple uzaya fırlatılmasıyla, sorunsuz bir şekilde başladı. Görev, dört kişilik mürettebatı taşıyan kapsülün, üç gün boyunca Dünya’nın yörüngesinde kalması üzerine kurulu.

Nihai plan, skeri ve sivil uçak pilotu lisansına da sahip olan milyarder Jason Isaacman ve üç amatör astronotu taşıyan kapsülün, önümüzdeki üç günü uzayda geçirmesi. Bu süre boyunca, Inspiration4, her 90 dakikada bir saatte 17.000 mil’in üzerinde veya ses hızının 22 katı hızla, Dünya’nın çevresinde dönecek.

Jared Isaacman, lisanslı bir pilot. Sivil ve askeri uçaklarda uçuyor.

Blue Origin ve Virgin Galactic tarafından, yalnızca birkaç dakikalığına, yakın uzaya dokunan ilk uçuşlarının aksine, Inspiration4’ün mürettebatı, 1970’lerin başındaki son Apollo Ay görevinden bu yana, Dünya’dan en uzağa giden insanlar olacak. Yaklaşık 575 km’lik bir hedef belirlenmiş durumda. (Falcon 9’un NASA’nın Apollo misyonları ile aynı fırlatma rampasından kalkış yapması tesadüf değil) Yolculuk bittiğinde, kapsül, tekrar yörüngeye girecek ve Atlantik’e inecek.

e-ticaret şirketi Shift4 Payments’ın kurucusu Isaacman, bu tarihi uçuşun ‘sorumlusu’ olarak belirlendi. Ona bu uçuşta, bir zamanlar NASA’ya girmeyi hayal eden ve bu tarihi uçuşta ‘pilot‘ ünvanı verilen Profesör Sian Proctor; Memphis’teki St. Jude’s Çocuk hastanesinde doktor asistanı olan ve daha önce kemik kanserini yenen, bu tarihi uçuşta ‘baş sağlık görevlisi’ pozisyonu alan Hayley Arceneaux ile havacılık veri mühendisi olan ve bu uçuşta ‘görev uzmanı‘ ünvanı alan Christopher Sembroski eşlik ediyor.

(Soldan sağa) Christopher Sembroski, Sian Proctor, Jason Isaacman, Hayley Arceneaux

Görevin Mart 2021’de duyurulmasından bu yana, Inspiration4 ekibi, son altı ayı, tıbbi testlerin yanı sıra; santrifüj eğitimi, Dragon simülasyonları, diğer fırlatma operasyonlarının gözlemleri, Zero-G uçak eğitimi, irtifa eğitimi ve simülasyon dahil olmak üzere çok çeşitli eğitim etkinliklerini tamamlayarak geçirdi.. Bu yoğun ve hedefe odaklanmış hazırlık dönemi, dört farklı yabancının, Dünya yörüngesindeki ilk tamamen sivil astronot ekibi olarak yeni rollerine girmelerine yardımcı olmak için gerekliydi.

Inspiration4 misyonu, insanlı uzay araştırmaları için tarihi kilometre taşlarından birini işaret ediyor. Dünya yörüngesinde tamamı sivil mürettebattan oluşan bir ekiple gerçekleştirilen ilk uçuş olmasının yanında, 2009’da STS-125’teki son Hubble görevinden bu yana ekibin bir uzay istasyonuna yanaşmayacağı ilk uçuş olacak. SpaceX’ten görevliler, uçuşun her saniyesini canlı takip ediyor.

KANSERLİ ÇOCUKLARA DESTEK OLACAK!

Isaacman yönetimindeki 4 kişilik ekip, Inspiration4’ü yönlendiremeyecek. Uzay kapsülü, yerdeki SpaceX görevlilerinin kontrolünde otonom olarak uçurulacak. Ancak, mürettebatın ortak amacı yalnızca uzaya uçmak değil; aynı zamanda kanserli çocukların tedavi edilmesi mücadelesine önemli bir katkıda bulunan St. Jude Çocuk Araştırma Hastanesi’ne ve burada yapılan çalışmalara dikkat çekilecek.

Inspiration4 sadece hastane için farkındalık yaratmıyor. Oldukça büyük miktarda para toplaması da bekleniyor. Bu tarihi uçuş vesilesi ile St. Jude için, 100 milyon Dolar’ı Isaacman’ın kendisinden olmak üzere Şubat 2022’ye kadar 200 milyon Dolar toplanması hedefleniyor. Uçuştaki eşyaların açık artırmaya çıkarılmasından sonra bu rakama ulaşılması mümkün görünüyor.

Hayırsever yönünün ötesinde, inspiration4 görevinin başarılı sonuçlanması, ticari uzay turizmi için çıtayı önemli ölçüde yükseltecek. Blue Origin, New Shepard’daki ilk koltuğunu 28 milyon Dolar’a sattı ve Virgin Galactic gelecekteki uzay uçuşlarında 450.000 Dolar’a koltuk rezervasyonu yapıyor. Onlar şimdi milyonerleri ve hatta milyarderleri hedefleyen yeni bir uzay sektörünün parçası durumuna geldi. Inspiration4 görevinin, SpaceX’in rakiplerinin çok daha kısa, yörünge altı uçuşlarından kat kat pahalıya mal olması bekleniyor.

Bu tarihi uzay uçuşunu canlı olarak, Dragon Tracker aracıyla spacex.com/launches adresinden takip edebilirsiniz. Inspiration4’ün yaptığı yolculukla ilgili tüm güncellemeler ise www.inspiration4.com adresinde mevcut.

adbanner