İlk Sivil Uzay Turistleri 3 Günlük Turu Tamamladı

Dünyanın ilk uzay turistleri, yörüngede geçirdikleri üç günün ardından, SpaceX kapsülü ile sorunsuz şekilde geri döndü. 

Dört uzay turisti, ABD’nin Florida eyaletinden Çarşamba günü başladıkları yolculuklarını, Cumartesi günü yerel saatle 19:00’da başarıyla tamamladı. Florida açıklarında Atlantik’e güvenli bir şekilde iniş yapan amatör astronotlar, yörüngede gerçekleştirdikleri çığır açan yolculuklarını başarıyla sonlandırdı.

SpaceX’in Dragon kapsülü ile üç gün önce, uçuşun başladığı yerden çok uzak olmayan bir noktaya, gün batımından hemen önce paraşütle iniş gerçekleşti. SpaceX’in kurucusu Elon Musk, ilk uzay turistlerini karşıladı. Dörtlü, bugüne kadar yörüngeye çıkan ve hiç biri profesyonel astronot olmayan ekipten oluşan ilk özel uzay uçuşunu gerçekleştirerek tarihe geçti.

İnişin ardından, ekibin sorumlusu olarak seçilen Isaacman, komuta merkeziyle yaptığı konuşmada: “Bizim için çok iyi bir uçuştu. Bu daha başlangıç” dedi. Shift4 Payments adlı e-ticaret şirketinin sahibi, 38 yaşındaki milyarder Jared Isaacman’in yönetimindeki uzay aracının okyanusa inişi, dört paraşüt ile gerçekleşti.

Isaacman’in uçuş için ne kadar ödeme yaptığı açıklanmasa da Time Dergisi, Elon Musk’ın SpaceX şirketine 200 milyon Dolar ödediğini tahmin ediyor. Bu uçuşla, insanlara macera yaşamaları için ilham vermeyi amaçlayan dörtlüye, bu nedenle Inspiration4 (ilham veren dörtlü) deniyor.

Uçuş ekibinde 51 yaşındaki jeofizikçi ve NASA astronot adayı Sian Proctor, 29 yaşındaki asistan doktor ve çocukluğunda kemik kanseri geçirmiş Hayley Arceneaux ile 42 yaşındaki eski hava kuvvetleri pilotu ve veri mühendisi Chris Sembroski yer alıyordu.

İnişin ardından bir basın toplantısı düzenleyen misyon direktörü Todd Ericson, “İkinci uzay çağına hoş geldiniz. Bundan sonra uzay, sıradan insanlar için çok daha erişilebilir olacak” diyerek, uzay turizmi konusunda önemli bir eşinin geçildiğini anlattı..

SpaceX kapsülünün Dünya’ya dönüşünü böyle duyurdu

Ekibin içinde bulunduğu Dragon kapsülü, içindeki bilgisayar sistemleri tarafından yönetildi. Florida’daki uzay üssünde bulunan SpaceX ekibi de bilgisayar sistemlerinin verdiği kararları sürekli olarak denetledi.

Uçuştan önce altı aylık bir eğitim alan dörtlü, her gün ortalama 15 defa Dünya’nın etrafında döndü. Uzmanlar düzenli olarak kanlarındaki oksijen seviyeleri, uyku düzenleri, bilişsel yetenekleri ve diğer hayati verileri ölçümledi. Bu ölçüm sonuçlarının, uzayda bulunmanın profesyonel astronot olmayan kişileri nasıl etkileyeceğini anlamak üzere yapılan çalışmalara yardımcı olması hedefleniyor.

Sivil astronotlar, Dragon kapsülünün üstüne eklenen baloncuk şeklindeki büyük bir pencereden, uçuş boyunca manzarayı seyredebildiler.


İlgili Haber | Tamamen Sivil İlk Uzay Uçuşu Başladı!

adbanner