Suudi Arabistan Şirketleri Türk İHA’sı Üretecek

Suudi Arabistan üretici firmaları arasında yer alan Intra Defense Technologies (IDT) ve Advanced Electronics Company (AEC), drone üreticisi Vestel’in lisansı altında bulunan Karayel-SU drone’unu üretecek. Üretilen drone’un elektroniği AEC sağlarken, Vestel’in anahtar bileşenleri sağlaması bekleniyor. Açıklama, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türk silahlı insansız hava araçlarına Suudi Arabistan’dan talep olduğuna yönelik bilgiler ile yapıldı.

İki ülke arasındaki anlaşmanın, 2017 yılında Dubai Air Show’da yapıldığı; Suudi Arabistan Hükümeti’nin Türkiye’den drone satın almaya ve doğrudan Vestel ile drone üretme isteğine dayandığı belirtiliyor.

Savunma Analisti Anıl Şahin, ortak üretim anlaşmasının 40 adet Vestel Karayel Drone için olduğunu ve üretilen drone’ların yan tarafında Türk bayrağı yerine Suudi Arabistan bayrağının yer alacağını belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan ile çalışma konusundaki olumsuz görüşünü dile getirmesine rağmen anlaşma devam edecek gibi görünüyor.

Vestel Karayel, Türk Silahlı Kuvvetleri için geliştirilmiş bir gözetleme, keşif ve silahlı drone’dur. Drone, 2013 yılında tanıtıldı ve ilk uçuş bir sonraki yıl 30 Nisan’da gerçekleştirildi. Vestel daha sonra Suudi Silahlı Kuvvetleri ile 46 adet Karayel drone ihraç etmek için bir anlaşma imzaladı. Bu anlaşma önümüzdeki beş yılda gerçekleşecek şekilde planlandı.

Drone, sekiz saat boyunca maksimum 630 kg (1388 lbs) ağırlığı taşıyabilen 97 beygir gücüne sahip bir motor kullanıyor. Mühimmat olmadan 20 saatten çok daha uzun süre uçabiliyor. Drone’un, 18.000 feet’te çalıştığını ve maksimum 80 knot hıza sahip olduğunu da belirtelim.

Bugüne kadar operasyonlarda aktif olarak yaklaşık 60 drone kullanıldığı tahmin ediliyor ve bu drone’ların yalnızca üçünün düşürüldüğü bildirildi. İlki 2019’da Husi savaşçılarının Suudi uçakları Yemen üzerinden vurduklarını duyurmasıyla gerçekleşti. Diğer ikisi de Husi savaşçıları tarafından bu yılın başlarında vuruldu.

Serdar Yavuz KÜÇÜKBERBER

adbanner