Suudi Arabistan’dan İsrail’e İlk Uçuş Nasıl Yapıldı?

İsrail’e gitmek üzere yola çıkan bir uçak, teknik arıza nedeniyle Suudi Arabistan’a acil iniş yaparsa ne olur? Tüm dünya bu sorunun yanıtını geçtiğimiz günlerde öğrendi. Neyseki korkulan olmadı. Suudi Arabistan’ın misafirperverliğinin üzerine, Cidde’den Tel Aviv’e ilk kez bir uçuş gerçekleştirilmiş oldu.

İsrail ile Körfez ülkeleri arasındaki diplomatik ilişkiler konusunda son yıllarda çok ciddi yol kat edildi. Henüz İsrail ve Suudi Arabistan arasında diplomatik ilişkiler resmi olarak başlamadı. Ancak Suudi Arabistan, 2022’de İsrail’e ait havayollarının uçakları da dahil olmak üzere, İsrail’e giden ve İsrail’den gelen tüm uçuşlara hava sahasını açarak, ilişkilerin normalleşmesi konuda çok büyük bir adım attı.

İsraillilerle dolu bir uçağın, herhangi bir teknik sorun nedeniyle Suudi Arabistan’a divert etmesi senaryosu nasıl olur? Tüm dünya bu sorunun yanıtını, 28 Ağustos 2023 Pazartesi günü Air Seychelles Havayolları’nın HM22 sefer sayılı Mahe (SEZ) – Tel Aviv (TLV) uçuşunda öğrendi.

Yaklaşık 4600 km menzile sahip olan uçuş, S7-VEV tescilli Airbus A320neo uçağı ile icra edildi. Uçak, planlandığı gibi yerel saatle 17.00 civarında Seyşeller’in başkenti Male’den havalanrak, İsrail’e doğru yolculuğuna başladı.

Kızıldeniz üzerindeyken uçakta bazı aviyonik sistem arızaları baş gösterdi. Kokpitteki çeşitli ışıklar yanıp sönmeye başladı ve kabini bir yanık kokusu vardı. Sonuç olarak uçağın acil iniş yapması gerekti. Uçağın bulunduğu yere en yakın meydan Suudi Arabistan’ın Cidde Havalimanı’ydı (JED). Pilotlar, Cidde’ye divert kararı aldı.

Uçakta aralarında tatilde olan bazı güvenlik görevlilerinin de olduğu en az 128 İsrailli bulunuyordu. Uçaktaki sorunun hemen giderilememesi nedeniyle, herkes geceyi Suudi Arabistan’da geçirmek zorunda kaldı.

Suudi Arabistan misafirperverlik örneği sergiledi

Times of Israel’e konuşan uçaktaki bir yolcu, Air Seychelles Havayolları’nın Suudi Arabistan ile İsrail arasındaki ilişkiyi tam olarak bilip bilmediğini merak ederken, başlangıçta pek çok yolcunun, ciddi bir gerginlik yaşadığını aktardı:

“Pilotun Cidde, Suudi Arabistan dediğini duyduk. Ve herkes aynı anda ‘Ne? Ama biz İsrailliyiz. İsrailliler Suudi Arabistan’a nasıl inebilir?’ sorularını sordu. Ama sonunda durumu anladıklarını fark ettik.”

Suudi Arabistan ile İsrail arasında diplomatik ilişki bulunmamasına rağmen, Suudi Arabistan, uçaktaki yolculara karşı oldukça misafirperver davrandı. Hatta İsrail Başbakanı Netanyahu, Suudi yetkililere “sıcak tutumları” ve “komşulukları” nedeniyle teşekkür eden bir video mesajı yayınladı.

Uçaktaki yolcular Cidde’de bir gece geçirdi ve ertesi gün Air Seychelles tarafından gönderilen yedek bir uçakla Tel Aviv’e ulaştı. Gönderilen yeden uçak, aslında havayolunun elindeki diğer tek uçağıydı. S7-PTI tescilli Airbus A320neo, o sırada bulunduğu Dubai’den (DWC) Cidde’ye (JED) gönderildi. Mahsur kalan yolcuları alıp Tel Aviv’e götürdü.

Böylece ilk kez bir uçak Cidde-Tel Aviv rotasında bir ticari uçuş gerçekleştirmiş oldu. 1 saat 47 dakika süren uçuşun ardından, uçaktaki yolcular, planlanandan 15 saat gecikmeyle de olsa Tel Aviv’e sorunuz şekilde ulaştı.

adbanner