Tatil Gününde Çalışan Kabin Memurları Kaç Euro Kazanacak?

Almanların ulusal havayolu Lufthansa, yoğun uçuş programı ve seyahat talebini karşılayabilmek adına, izinli oldukları günlerde çalışmayı kabul eden kabin memurlarına günlük 200 Euro ödemeyi öneriyor.

Lufthansa, her sene düzenli olarak uyguladığı, sadece yaz sezonu için, geçici kabin ekibi kiralama planını bu sene uygulamama kararı aldı. Ancak havayolu, artan seyahat talebini karşılayacak uçuş ekibine sahip olmadığını fark etti.

Ekstra mürettebat kiralamak için zamanı kalmayan havayolu, Münih ve Frankfurt merkezli uçuş görevlilerinin izin günlerinde çalışmalarını sağlamak için ilginç bir planı devreye soktu. Havayolu, kabin ekibinin, planlanan dinlenme günlerinden vazgeçmesi ve tatillerini yaz yoğunluğu geçene kadar ertelemesi için kesenin ağzını açtı.

Mürettebat birliği UFO, Lufthansa’nın yaz sezonunu kurtarmak için çeşitli önlemler almak üzere, kendilerine yaklaşmasının şaşırtıcı olmadığını açıkladı. Sendika, havalimanlarında geçtiğimiz yaz yaşanan kaotik sahnelerin, 2023’te tekrarlanmamasına rağmen, kabin ekipleri tarafından hissedilen zorluğun “somut” bir gerçek olduğu konusunda bir uyarı yaptı.

Kabin görevlileri, 200 Euro tutarındaki, dinlenme günü çalışma bonusunun yanı sıra; kendilerine aylık garanti edilen minimum izin günü sayısının altına düşmeyi kabul etmeleri durumunda, ekstra 250 Euro daha kazanabilir.

Lufthansa ayrıca, özellikle uzun mesafeli uçuşlarda, kabin ekibinin dinlenme süreleri, genellikle kararlaştırılan minimum sürenin altında kaldığı için, bu uçuşlarda görev yapan her ekip üyesine 100 Euro ödemeyi kabul ediyor.

Lufthansa, şu anda eğitim sürecini tamamlayan yeterli sayıda purser’a sahip olmadığı için, uzun mesafeli uçuşlarda purser olarak uçan, kabin görevlilerine de ekstra 100 Euro daha ödeyecek.

Tarihinin En Kârlı İkinci Çeyrek Performansı

Geçtiğimiz hafta, Lufthansa CEO’su Carsten Spohr, pandemi sonrasında astronomik kârlılık elde edebilmelerinin, havayolu çalışanlarının sıkı çalışması sayesinde gerçekleştiğini itiraf etti.

Spohr, havayolunun ikinci çeyrek gelirlerini 9,4 milyar Euro olarak açıkladı. “Çalışanlarımızın büyük çabaları sayesinde, geçen yaz yaşanan kaotik durumdan kaçınabildik ve müşterilerimize bir kez daha daha istikrarlı bir operasyon sunabildik” şeklinde konuştu.

Spohr, “Yerde, kokpitte, kabinde veya bakım hangarlarımızda, emniyetli uçuş operasyonları ve mali açıdan tarihimizin en iyi ikinci çeyreğini mümkün kılan dünya çapındaki çalışanlarımızdı” diyerek, tüm çalışanlarını onurlandırdı.

Lufthansa yönetimi, seyahat talebinde henüz herhangi bir yavaşlama görmediklerini; Ağustos ile Aralık arasındaki bilet satışlarının, pandemi dönemine göre %90’dan fazla artış gösterdiğini duyurdu.

Havayolunun sunduğu kapasite, 2019 seviyelerinin altında, ancak Lufthansa, önümüzdeki birkaç ay içinde pandemi öncesi kapasitenin %88’ine ulaşabilmeyi umuyor.

adbanner