Tatil Trendleri

Yaz tatili yaklaşıyor… Peki tatil alışkanlıklarımız nasıl şekilleniyor❓Kim, nasıl tatil yapmak istiyor ve yeni trendler ne❓Seyahat sitesi momondo, 23 ülkeden 400 milyonu aşkın arama verisini derledi ve 2017’de nasıl tatil yapacağımızı belirledi.

Dünya genelinde katılımcıların % 66’sı eşleri ya da sevgilileriyle, % 43’ü ise arkadaşlarıyla tatile çıkmayı tercih ediyor. Türklerin %78’i seyahat için eş ya da sevgililerini tercih ediyor.
Seyahat severlerin % 57’si, Türklerin %66’sı otelde konaklamayı tercih ediyor.

Dünya genelinde her dört kişiden biri, tatilde sosyal medya hesapları aracılığıyla fotoğraf paylaşıyor. Türklerin ise % 64’ü.

Dünya genelinde turistler, ortalama 69 gün önce uçak bileti alıyor.

Seyahat tutkunlarının %55’i, rezervasyon yaparken önceliğinin fiyat olduğunu söylüyor.
Yurt içi seyahatlerde otel, seyahatten ortalama 22 gün önce, yurt dışında ise ortalama 44 gün önce ayırtılıyor.

Rezervasyon için katılımcıların % 33’ü otelin iyi yorumlar almış olmasını başlıca tercih sebebi olarak görürken, % 42 otelin yıldız sayısına göre karar veriyor.

Egzotik destinasyonlara duyduğumuz ilgi her geçen gün artıyor. İklimi, gece hayatı, mutfağı ve uygun fiyatlarıyla Bangkok en çok uçuş araması yaptığımız yer.

2017’de, Filipinler’in başkenti Manila aramaları % 103’lük arttı.

Türkiye’de her 100 tatil tutkunundan 48’i uçak bileti seçiminde bilet fiyatının önemli rol oynadığını söylüyor. Otel seçiminde fiyatın en önemli faktör olduğunu söyleyenlerin oranı ise % 66.

Türk turistlerin % 48’i, kalacağı otelin kaç yıldızlı olduğuna çok önem verdiğini ve yıldız sayısının bir tercih sebebi olduğunu söylüyor.

Türkler için ortalama tatil süresi 3 gün.

Yurt içinde seyahat ediyorsak otelimizi ortalama 13 gün önce, başka bir ülkeye gideceksek ortalama 26 gün önce ayırtıyoruz.

Katılımcıların % 35’i gönlündeki tatili yapabilmek için alışveriş masraflarını kısıyor.

Türk turistlerin % 42’si tatile çıktığında daha iyi bir otelde konaklamak için yıl boyu para biriktirdiğini söylüyor. %43’ümüz ise arzu ettiği tatile çıkabilmek için alışveriş harcamalarını azaltıyor.

adbanner