Tayland’ın En Yeni Havayolu: Really Cool

Taylandlı bir start-up şirket olarak kurulan Really Cool Havayolları, daha önce yaptığı açıklamada, ilk uçuş için 2024 yılının ilk çeyreğini işaret etmişti. Ancak havayolu, süreci hızlandırdı ve şimdi ticari operasyonlarına Aralık 2023’te başlamayı hedefliyor. 

Really Cool Airlines, yakın zamanda hava yolu işletme lisansını (AOL) aldı. Ticari hizmete başlamadan önce Tayland Sivil Havacılık Otoritesi’nden (CAAT) hava operatörü sertifikası (AOC) almaları gerekiyor.

Really Cool Airlines: ‘Tarzı Olan Havayolu’

Şirketin açıklanan iş modeli aslında çelişkilerle dolu. ‘Geleceğe Uçuyoruz’ sloganıyla yola çıkan şirket, kendisini lüks ve uygun fiyatlı bir havayolu arasında konumlandırırken; aynı zamanda kendisini full servis hizmet veren ve tarzı olan bir havayolu olarak tanımlıyor.

Havayolu, yapacağı uçuşlardaki bilet fiyatlarını düşük maliyetli bir havayolunun fiyatlarına tutacağını duyururken; emniyet standartları, müşteri hizmetleri ve ürün kalitesinin ise lüks bir havayoluna yakın olacağının altı çiziliyor.

Şirketin uçacağı rotalar henüz açıklanmasa da, Really Cool Airlines’ın Bangkok’tan Asya, Avustralya ve Avrupa’daki sıcak noktalara uçması bekleniyor.

Tayland, ülkede faaliyet gösteren hava yolu ve uçuş yoğunluğunun artırılması gerektiğini düşünüyor. Really Cool Airlines, bu açıdan önemli bir rol üstleniyor.

Bangkok valisi Chadchart Sittipunt: “Really Cool Airlines’ın benzersiz bir uçuş deneyimi sağlama taahhüdü, yalnızca yolcular için seyahat deneyimini geliştirmekle kalmayacak, aynı zamanda Tayland’ın yeniden dirilen seyahat ve konaklama endüstrilerinin büyümesine de katkıda bulunacak. Havayolunun bize sunacağı imkanlar heyecan verici. İlk uçuşu merakla bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

Really Cool Airlines, uzun mesafeli uçuşlar için üç adet kiralık Airbus A330 ile faaliyete başlayacak.

Taylandlı düşük maliyetli havayolu şirketi Nok Air’in eski başkanı Patee Sarasin, Really Cool Airlines’ın önceki standartları aşacağına söz veriyor. Sarasin, Really Cool Havayolları lansmanında, şirketle ilgili şu bilgileri paylaştı:

“Really Cool Airlines’ı tanıtmaktan heyecan duyuyoruz ve yolculara olağanüstü bir uçuş deneyimi sunmayı sabırsızlıkla bekliyoruz. Alanında uzman kişilerden oluşan ekibimiz, havacılık endüstrisi için yeni bir standart oluşturmak üzere durmadan ve önümüzdeki aylarda neler sunacağımızı açıklamaktan heyecan duyuyoruz.”

Tayland havacılık sektöründe faaliyet gösteren havayolları şu şekilde: Thai Airways, Thai Smile, Nok Air, Bangkok Airways, Thai AirAsia, Thai Lion Air ve Thai Vietjet Air

adbanner