En Yeni En Lüks Havayolu: Starlux Airlines

China Airlines ve EVA Air olmak üzere Tayvan’ın iki büyük havayoluna sahip olduğu biliniyor. Ancak önümüzdeki birkaç ay içinde üçüncü bir havayolu operasyonlarına başlayacak. Starlux Havayolları, Ocak 2020’de oldukça iddialı bir şekilde faaliyete başlamanın planlarını yapıyor.

Şirketin sloganı ”tıpkı parlayan yıldızlar gibi lüks olmak için doğdu!” vizyonu “Tayvan’ın Emirates’i olmak” Kendilerini “ayrıntı odaklı lüks bir havayolu” olarak nitelendiriyorlar.

Starlux Airlines Nedir?

Starlux Havayolları, birkaç yıldır kurulması için üzerinde çalışılan bir startup havayolu şirketi. Şirket, EVA Air’in eski Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda Boeing 777 pilotu olan Chang Kuo-wei tarafından yönetiliyor.

2013’ten 2016’ya kadar Eva Air’de Y.K. Başkanı olarak görev yaptı ve babası (Evergreen Grubu’nun kurucusu) vefat ettikten sonra görevinden alındı ve şirket içinde büyük bir iktidar kavgası çıktı.

Starlux Airlines Filo

Dünya genelinde yeni açılan pek çok havayolunun aksine, emin adımlarla yola çıkmışlar. Starlux Havayolları’nın Avrupalı imalatçı Airbus’a, ilkini kısa süre içinde teslim alacağı 10 adet A321neo siparişi bulunuyor. 10 uçağın tamamının 2021 yılına kadar teslim alınması planlanıyor.

Şirketin ayrıca 17’si kesin, 10’u opsiyonlu toplam 27 adet A350 siparişi de bulunuyor.

  • 5 adet A350-900’ün teslimatı 2021’de, due to be delivered starting in 2021,
  • 12 adet A350-1000’nin teslimatı 2024’te başlayacak.

Starlux Airlines Rota

Havayolunun uzun vadeli planları arasında A350 uçaklarını teslim aldıktan sonra ABD’deki destinasyonların da yer aldığı uzun menzilli uçuşlar yapmak var.  Fakat havayolu başlangıçta 23 Ocak 2020 itibariyle şu rotalarda hizmet verecek:

  • Taipei – Da Nang
  • Taipei – Macau
  • Taipei – Penang

Starlux Airlines A321neo Kabin

Geçtiğimiz hafta Starlux Airlines yetkilileri A321neo uçaklarında nasıl bir kabinin yolcuları beklediğini ilk kez açıkladı. Tasarımı BMW’s Designworks Studio tarafından yapılan kabinler, şirketin kendisine başlangıçta belirlediği premium bir havayolu olmak vizyonuna uygun görünüyor.

Business sınıfında 2-2 konfigürasyonuna göre yerleştirilmiş, 82 inç uzunluğunda tam yatak olabilen sekiz koltuk bulunuyor. Bu koltuklar, Starlux Havayolları’nı, Taipei merkezli 3 havayolu arasında; dar gövdeli uçaklarda tam yatak olabilen koltuğa sahip tek havayolu yapacak. Ayrıca her business koltuğunda 15,6 inç  1080p görüntü kalitesine sahip ekranı bulunan uçak içi eğlence sistemi bulunacak.

Ekonomi kabininde yer alan 180 koltuk 3-3 konfigürasyonuyla yer alacak. Her koltukta 10.1 inç ve 720p çözünürlüğe sahip ekran, USB bağlantı noktaları ve deri koltuk başlıkları bulunacak.

Starlux Havayolları ayrıca tüm uçaklarında tüm yolculara ücretsiz kablosuz internet hizmeti de sunacak.


İlgili Haber | Uçakta İnternet Nasıl Çalışıyor?


Starlux Airlines Üniforma

Üniforma koleksiyonu, Tayvanlı moda tasarımcısı Sean Yin tarafından tasarlandı.

Yin tasarımını açıklarken, ‘daha önce görülen hiçbir şeye benzemeyen şık ama pratik moda ikonları yaratmak için klasik bir havayolu görünümünü modern dokunuşlarla birleştirmek istediğini’ söylüyor. Koleksiyon, 40’lı ve 50’li yılların moda ögelerini, aynı zamanda zerafet ve modernite uyandırmak için doğal altın ve uzay gümüş tonları kullanarak, uzay çağı vurgularıyla birleştiriyor. Havayolunun şuan aktif olarak işe başlayan personelinden de yeni üniformaların tasarımına dair fikir ve öneriler de alındı.

Üniformalarda başka ilginç yenilikler de var:

  • Geleneksel pilot şapkasının yerini daha rahat ve casual şapkalar almış.
  • Hem erkek hem de kadın kabin ekibi, iPad ve A4 boyutunda dosyaları içine rahatlıkla sığdırabileceği bir bond çanta taşıyacak.
  • Havalimanı yer hizmetleri ekibi ve erkek kabin personeli kravatsız yakalı gömlek giyecek.
  • Pilotlar, mühendisler, bakım ve yer hizmetleri personelinin üniformalarında “güvenlik bizim için her şeyden önce gelir” sloganına sahip rozetler takacak.

Starlux Airlines Koku

Tüm saygın havayollarında olduğu gibi, Starlux’un da özel bir kokusu olacak.

Onu “Gökyüzündeki Eviniz – Home in the Air” olarak adlandırıyorlar ve üretim sürecinde ünlü parfüm üreticisi P. SEVEN’dan destek aldılar. P. SEVEN havayoluna çok sayıda farklı formülasyonlarla geldi ve ardından çalışanlar, hangi kokunun, havayolu şirketinin imza kokusu olacağını oyladı.

Kokular, hatıralarımızın ayrılmaz bir parçası olabilir. Belirli bir aroma size belirli bir yer ve zamanı hatırlatabilir. P. SEVEN uzmanları da STARLUX ile uçmanın hoş hissini uyandırabilecek bir koku geliştirmeye çalıştı.

Starlux’un kokusu, evin huzurunu ve evrenin genişliğini çağrıştırıyor. Toprak ananın ve evrenin sıcaklığını ortaya çıkarmak için çeşitli bitkilerin özleri bir araya getirilirken, iris (süsen) ve menekşe aromaları sakin ve dinlendirici bir kabin ortamı oluşturmak için bir araya getirilmiş.

Yolcular yeni koku ile yalnızca STARLUX uçuşlarında değil, havayolu şirketinin bilet ofisleri ve özel yolcu salonlarında da karşılaşacak. Ayrıca ekonomi sınıfında dağıtılan losyon ve ıslak mendiller ile business sınıfındaki yolculara boarding sonrası dağıtılan sıcak havlularda da aynı koku kendine  yer bulacak.

Güçlü bir finansmana ve deneyimin bir araya getirilmesiyle kurulan ve düşük maliyetli olmaktan ziyade gökyüzüne lüksü taşımayı amaçlayan ve bu anlamda sektördeki küresel eğilime baş kaldıran bir anlayışa sahip olacak havayolu için heyecan duymamak elde değil.

https://www.youtube.com/watch?v=GhzktOhZQ6U

adbanner